Rakušan řekl, že Blažkova schůzka je odpovědnost ODS. Okamura označil ANO za nejbližšího partnera

Předseda hnutí STAN a vicepremiér vlády Vít Rakušan se střetl se šéfem opozičního SPD Tomiem Okamurou v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News. Nejprve komentovali setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s lobbistou Martinem Nejedlým. Probrali také aktuální rozložení sil v Poslanecké sněmovně. A zabývali se otázkou, proč v Česku už více než rok chybí ukrajinský velvyslanec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okamura s Rakušanem se střetli v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Je určitě pravda, že tento typ setkání není vhodný. I kdyby trakaře padaly, k člověku, jako je pan Nejedlý, bych si nepřisedl,“ komentoval ministr vnitra setkání v žižkovské restauraci, které se uskutečnilo ve středu.

Pět kauz ministra Blažka: setkání s Nejedlým, vydání ruského podnikatele i manželka exekutorka

Číst článek

Blažek to, že pět hodin seděl s kontroverzním exporadcem bývalého ministra Miloše Zemana u jednoho stolu, vysvětloval tím, že se nedaleko svého bydliště schoval v podniku před bouřkou a s Nejedlým se potkal náhodou.

„Určitě tuhle věc budeme s panem premiérem řešit. Setkání člena vlády s tímto člověkem vhodné každopádně není,“ pokračoval Rakušan.

Zmínil, že Blažek je zdatný zákulisní vyjednavač a že takto vyjednával i o vzniku Fialovy vlády se Zemanem, s nímž měl vždy nadstandardní vztahy. „Martin Nejedlý ale, pokud vím, není v žádné oficiální funkci a jeho činnost na Pražském hradě budí pochybnosti,“ dodal.

Druhý účastník debaty, předseda hnutí SPD Tomio Okamura, uvedl, že Fialova vláda škodí občanům a měla by jako celek odejít. Dílčí problémy a dílčí schůzky ho nezajímají, řekl.

‚V Brně sněží, v Praze prší.‘

  • Podle názoru šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendy je Blažkovo vysvětlení pravdivé a ministr do podniku „asi opravdu zašel náhodou“. Benda však připustil, že tam Blažek neměl trávit tolik času.
  • „Prostě to byla blbost sedět tam takhle dlouho,“ řekl v druhé části diskusního pořadu Partie. Schůzka podle něj byla chybou, ale myslí si, že „se to trochu zveličuje“. Blažek podle něj „rád zkoumá mechanismy moci“ a v rámci toho ho zajímá, jak přemýšlí druhá strana. Benda dodal, že za ministry nominované ODS zodpovídá premiér Fiala jakožto předseda strany.
  • Shovívavě se k Blažkovu setkání postavil místopředseda sněmovního klubu ANO Aleš Juchelka. „Každý ať se schází, s kým chce,“ řekl s tím, že je na daném politikovi, aby to svým voličům vysvětlil.
  • „Byla to normální schůzka. Tady vidíme, jakým způsobem se v politice víří emoce. Pragmaticky se vůbec nic nestalo. Nerozumím tomu, proč je kolem toho takový humbuk. Za mě osobně jsou tady větší kauzy, které se brutálním způsobem bagatelizují,“ upozornil a zmínil fotografii brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) s bílým práškem či korupční kauzu Dozimetr, která zasáhla do řad vládního hnutí STAN. Právě STAN tak podle něj nemá právo moralizovat nad tím, jestli se někdo s někým sejde.
  • Na kauzu brněnské primátorky poukázala i šéfka komunistů Kateřina Konečná. „V Brně sněží, v Praze prší,“ shrnula aktuální aféry Vaňkové a Blažka. Podle ní bylo kauz vládních stran od začátku působení Fialova kabinetu „neskutečně mnoho“.
  • „Vždyť jste prostě směšní, to je jedna kauza za druhou,“ vzkázala vládě a připomněla aktuální průzkum CVVM, podle nějž vládě rozhodně důvěřují dvě procenta lidí.

S Blažkem už schůzku řešil premiér Fiala. Šéfa spravedlnosti za schůzku kritizovali i další koaliční politici. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše byla „za hranicí vkusu“, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ji označila za krajně nevhodnou. Předseda lidovců Marian Jurečka považuje schůzku za nemístnou.

Spojení SPD a ANO?

Okamura připustil, že nejbližším partnerem pro jeho hnutí bude po příštích sněmovních volbách „teoreticky“ hnutí ANO. Odpověděl tak na dotaz, s kým by SPD chtěla vládnout. Zároveň zmínil, že ví, že hnutí expremiéra Andreje Babiše interně jedná o spolupráci s vládní ODS.

„Nejbližším možným partnerem budou strany, které se případně dostanou do Sněmovny a nemají nic společného s Fialovou vládní pětikoalicí,“ prohlásil Okamura. „Teoreticky nejbližším partnerem by bylo hnutí ANO, protože jiná opoziční strana tam není,“ sdělil.

A popsal dále volební cíle SPD: „Důležité je udělat takový výsledek, abychom byli jazýčkem na misce vah. V tom minulém volebním období se to málem povedlo. Reálné to je. Zajíci se počítají až po honu.“

Ukrajinský velvyslanec v Praze

Česko usiluje o to, aby měla Ukrajina v Praze plnohodnotného velvyslance. Post není obsazený déle než rok poté, co se poslední velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis přesunul na post náměstka ukrajinského ministra zahraničí. Vicepremiér Rakušan v nedělní Partii řekl, že doufá, že velvyslanec v Česku bude během týdnů až měsíců.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) podle Rakušana napsal opakovaně dopis svému protějšku Dmytru Kulebovi, aby Ukrajina situaci rychle řešila. „Stejnou informaci jsem předával skrz prezidenta Petra Pavla. Doufáme, že reakce ukrajinské strany bude v řádu týdnů nebo měsíců,“ uvedl Rakušan v Partii.

Důvodem dlouhé absence ukrajinského velvyslance v Praze je podle Rakušana to, že řada tamních kvalitních diplomatů zůstává kvůli pokračující ruské invazi na Ukrajině. „Koncentrují se na domácí politiku,“ vysvětloval.

Perebyjnise odvolal z funkce loni v červenci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po návratu na Ukrajinu se stal náměstkem šéfa diplomacie.

Předseda SPD Okamura, který s Rakušanem na CNN Prima News debatoval, míní, že Česko je pro Ukrajinu na vedlejší koleji. Pokud by to tak nebylo, velvyslanec by tu už dávno byl, konstatoval.

Situaci přirovnal k českým vztahům s Tchaj-wanem, kam v posledních letech zamířily špičky českého Parlamentu, tamní výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) ale hodlá umístit svou první evropskou továrnu do Německa, ačkoliv podle Okamury udržuje lepší vztahy s Čínou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme