Státní zástupce zastavil stíhání muže, kvůli kterému skončil šéf Vojenské policie

Žalobce zrušil stíhání šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče, který byl obviněn z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům, informovala Česká televize. Kvůli kauze skončil náčelník vojenské policie Otakar Foltýn. Ministryni obrany Janě Černochové (ODS) vadilo, že ji o stíhání neinformoval a Voráče nepostavil mimo službu. Voráč je nyní odvelen do Olomouce, inspekci dočasně řídí jeho zástupce, potvrdila pro iROZHLAS.cz mluvčí Mlýnková.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie

Vojenská policie | Zdroj: Profimedia

Státní zástupce zrušil stíhání šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče obviněného z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. České televizi to řekl Tomáš Kučera z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který vyhověl Voráčově stížnosti.

„Potvrzujeme, že z rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství bylo zrušeno trestní stíhání podplukovníka Voráče a věc byla vrácena na Městské státní zastupitelství v Praze k novému posouzení a rozhodnutí,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková.

Otakar Foltýn končí v čele vojenské policie. Projedná to nejbližší výbor pro obranu, potvrdil jeho předseda

Číst článek

Dodala, že do doby rozhodnutí městského státního zastupitelství zůstává Voráč na velitelství Vojenské policie v Olomouci, kam ho vedení přesunulo. Kvůli Voráčově kauze skončil na konci února náčelník vojenské policie Otakar Foltýn.

Foltýn požádal o uvolnění z funkce 16. ledna poté, co mu ministryně Černochová vytkla, že ji o stíhání šéfa inspekce neinformoval a že ho nepostavil mimo službu. Podotkla také, že se o Voráčově stíhání dozvěděla z médií. Voráče ale mimo službu nepostavil ani nový náčelník vojenské policie Jiří Roček, který začal úřadovat od března.

Foltýn na únorovém sněmovním výboru pro obranu pochybení odmítl. Poslancům řekl, že podle jeho právního názoru bylo „50 na 50“, zda Voráče služby zprostit.

Kauzu nákupu zařízení považuje za marginální případ. Řekl, že mu proto nevěnoval pozornost a ministryni o obvinění neinformoval. Odmítl podezření, že šlo z jeho strany o zatajování.

Podle zjištění serveru Aktuálně.cz Voráč ve funkci zůstal i po nástupu nového náčelníka, pouze byl odvelen na jinou pozici, což platí i nadále. Inspekci útvaru řídí z pověření Voráčův zástupce podplukovník Martin Bečvář.

Končící náčelník Vojenské policie Foltýn míří na Hrad, nastoupí do prezidentovy vojenské kanceláře

Číst článek

„Tabulkově tam (na místě šéfa inspekce – pozn. red.) je, je odvelen do Olomouce,“ potvrdila mluvčí Mlýnková. Nyní se podle ní čeká na rozhodnutí městského státního zastupitelství. Ministryně Černochová na žádost o vyjádření nereagovala.

Podle vyjádření mluvčí ministerstva obrany Simony Cigánkové rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn.

Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. „To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany,“ uvedla Cigánková.

Kateřina Gruntová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme