Úniky přímo z Putinovy špionské sítě nezískáte často, říká reportér Harding z The Guardian o ‚Vulkan Files‘

Jedenáct zahraničních mediálních domů odkrylo materiály nazvané „Vulkan Files“, které odhalují ruskou kybernetickou strategii. Do skupiny investigativních novinářů se zapojil i britský novinář Luke Harding, reportér deníku The Guardian. „Putinova vláda zvenčí vypadá jako nepřemožitelná pevná struktura. Když vidíte takový únik, zjistíte, že ve skutečnosti tak pevná není,“ sdělil krátce po zveřejnění Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportér deníku The Guardian Luke Harding

Reportér deníku The Guardian Luke Harding | Zdroj: Profimedia

„Ty informace jsou důvěryhodné. Pracuji na tom společně s velkou skupinou mezinárodních kolegů – Německou televizí, Der Spiegel Magazine, Washington Post a strávili jsme na tom měsíce,“ vysvětluje Luke Harding pozadí práce.

Ruská kybernetická strategie částečně odhalena. Tisíce stránek ‚Vulkan Files‘ přibližují plány útoků

Číst článek

Uniklou sérii dokumentů, která obsahuje více než pět tisíc stran textu, konzultovali kvůli ověření nejen s odborníky na kybernetickou bezpečnost, ale také i s evropskými zpravodajskými agenturami. „Všichni se shodli, že tyto dokumenty jsou autentické. Ve skutečnosti mnoho z nich už o této moskevské firmě Vulkan vědělo.“

Některé konkrétní informace byly sice pro tyto instituce nové. „Ale to, že společnost Vulkan spolupracuje s Putinovými špionážními agenturami, pro ně nebylo překvapení, říká.

Harding také popisuje, že anonymní zdroj zveřejnil dokumenty kvůli rozpoutání války na Ukrajině. „Viděli jsme mnoho Rusů, kteří ze své země odcházeli, protože ve válce nechtěli bojovat a vyhrazovali se proti ní. Mnoho z nich byli vzdělanci, tvůrci, technici a mladí lidé. Odhaduji, že tento whistleblower byl jedním z nich.“

Schůzky bez telefonů

Na případu Vulkan Files spolupracovala stejná skupina zkušených novinářů, která stála za odhaleními v takzvaných Panama Papers. „Tímto typem vyšetřování se zabývají více než deset let,“ vysvětluje.

Práce na tomto příběhu vyžadovala velkou obezřetnost. Zvláště kvůli ruským špionům a možným hackerským útokům. „Měli jsme bezpečnostní opatření taková, abychom se ujistili, že jsou dokumenty v bezpečí, a aby naše práce nebyla kompromitovaná,“ říká reportér.

Novináři si tak dávali především pozor při vzájemné komunikaci. „Setkávali jsme se tváří v tvář na různých místech a vždycky bez telefonů,“ dodává.

Před publikací příběhu se skupinka investigativců snažila získat i vyjádření firmy Vulkan, to se jim ale nepodařilo. „Nechtěli s námi mluvit,“ přibližuje Harding.

Harding také komentuje, že únik informací je zajímavý sám o sobě. „Putinova vláda vypadá zvenčí jako zářící, nepřemožitelná, autoritářská a pevná struktura. Takže, když vidíte únik jako tento, tak zjistíte, že ve skutečnosti tak pevná není.“

„Podobných úniků přímo z Putinovy špionské sítě se vám příliš získat nepodaří. Ukazuje to, jak velký a rozsáhlý se ruský vojensko-průmyslový komplex stal,“ popisuje. Podle Hardinga tyto společnosti zaměstnávají nejschopnější a nejvzdělanější inženýry z ruských technických univerzit.

Ti pak vyvíjejí všechny možné druhy zbraní, jak napadat a oslabovat západní demokracie. „Bavíme se o dezinformacích, falešných účtech na sociálních sítích, propagandě a hackování,“ doplňuje.

MiG-29 na drony nestačí, potřebujeme americké stíhačky, prohlásil šéf ukrajinské armády

Číst článek

Hackerská skupina

Soubor dokumentů obsahuje e-maily, technické, interní dokumenty, plány projektů, rozpočty a smlouvy. „Ukazuje to, jak za posledních deset let narostly ruské kybernetické schopnosti. Konkrétně od roku 2012,“ upozorňuje.

Luke Harding v jednom z dokumentů analyzoval tréninkový program, který měl simulovat útoky na železnice a na kritickou infrastrukturu.

„Nemáme důkazy, že by přímo toto použili. Máme ale potvrzení jejich plánů z toho, co už se stalo. V dokumentech byla část o hackerské skupině Sandworm, jednotka 74455 GRU, která napadla mnoho zemí,“ vysvětluje.

Novináři zjistili i některé skoro až bizarní informace. „Můj oblíbený detail je, že lidé z Vulkanu mají přezdívku pro špiony FSB. Říkají jim ‚milovníci knihy‘, protože jejich kancelář byla vedle jednoho moskevského knihkupectví. Je to jak z filmu,“ uzavírá Harding.

Kateřina Šmídová, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme