Rozpad impéria, korunovace, svatba i úmrtí Alžběty II. O všem reportovala BBC, která slaví 100 let od založení

Druhá světová válka, suezská krize, svatba i korunovace královny Alžběty II., rozpad britského impéria, vstup do Evropské unie i brexit a úmrtí královny. Všechny tyto události mají něco společného. O všech vysílala britská BBC, která v úterý slaví 100 let od založení, a je tedy nejstarším médiem veřejné služby na světě. Jenom pro zajímavost: Český rozhlas toto výročí čeká za rok. Je totiž druhým nejstarším veřejnoprávním médiem na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo britské rozhlasové a televizní společnosti BBC. Ilustrační foto.

Z prvního vysílání BBC se nedochoval žádný záznam (ilustrační foto) | Foto: Andrew Winning | Zdroj: Reuters

18. říjen 1922. Den, kdy vznikla Britská vysílací společnost, v originále známá jako British Broadcasting Company – BBC. Na samém počátku se jednalo o společenství významných výrobců rádií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britská BBC slaví 100. narozeniny

Právě jim se téhož roku rozhodl britský státní poštovní úřad udělit jedinou vysílací licenci. O zhruba měsíc později, tedy 14. listopadu 1922 se BBC poprvé představila posluchačům.

Jak zněly první minuty, hodiny, ba dny britského vysílání, nevíme. Nedochoval se žádný záznam, pouze později vytvořené přibližné rekonstrukce programu. S jistotou ale lze říct, že první roky nebyly pro BBC jednoduché. Finance na provoz totiž získávala z licenčního poplatku za prodej rádií od schválených výrobců.

Hrozba zániku vysílání

Jenže současně vytvářeli své přijímače také amatéři, a posluchači často kupovali i konkurenční zařízení bez licence. V následujících letech hrozil několikrát vysílání zánik.

Před 50 lety zemřel první rozhlasový zahraniční reportér Gel, informoval o Norimberském procesu

Číst článek

Pak ale nastal rok 1926 a několikadenní květnová generální stávka. Ve Velké Británii se zastavilo skoro všechno, včetně vydávání novin. Jen vysílání se nezastavilo a BBC se najednou stala hlavním zdrojem informací.

„Bylo otázkou, jestli po prvních čtyřech letech prodloužit vysílací licenci. Licence byla na dva roky, ale pak výbor doporučil udělení na další dva roky. A pak, po čtyřech letech jsem dospěl k závěru, že by se soukromá společnost měla přeměnit ve veřejnou instituci - první svého druhu. Tomu samozřejmě mnozí oponovali, popsal spoluzakladatel a první ředitel BBC John Reith.

BBC získala podporu veřejnosti a k 1. lednu 1927 se transformovala v nezávislou společnost British Broadcasting Corporation. Jejím ředitelem byl opět jmenovaný Reith. Ve funci zůstal až do roku 1938.

Rádio dál rozvíjelo svůj program, hlavně v oblasti poskytování informací, výchovy a zábavy. Spustilo vysílání do zahraničí. V roce 1936 spustila BBC i svůj televizní program.

Zastavení televizního vysílání

V neděli 3. září 1939 v 11.15 odvysílala BBC projev premiéra Nevilla Chamberlaina o vyhlášení války Německu. V následujících letech světového konfliktu sehrála vysílací společnost důležitou roli.

Televizní vysílání bylo pozastaveno a v chodu zůstalo jen rádiové vysílání. Na něm se například podílel spisovatel George Orwell.

Zemřel Jan Jůn, dlouholetý spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně. Bylo mu 77 let

Číst článek

Premiér Winston Churchill v něm přednesl 33 svých hlavních válečných projevů. Zazněl v něm ale také hlas francouzského generála Charlese de Gaulla nebo princezen Margaret a Elizabeth, které například oslovily děti evakuované z Londýna.

Ve vysílání byl dokonce slyšel výbuch, když při bombardování Londýna jedna z raket zasáhla budovu BBC. Programu té doby se ale nevyhnula ani cenzura. Hrát se například nesměla hudba německých, rakouských a italských skladatelů.

Navázání na předchozí vývoj

8. května 1945 britský premiér Winston Churchill oznámil kapitulaci Německa a tím konec druhé světové války v Evropě.

V poválečném období navázala BBC na svůj předchozí vývoj a rozvoj. Obnovila televizní vysílání. Televize ale rádio v oblíbenosti nenahradila ještě několik let. Jen pro představu: v roce 1950 bylo ve Velké Británii 12 milionů licencovaných rádiopřijímačů, zatímco televizí asi 350 tisíc.

Ve Spojeném Království dnes BBC provozuje devět televizních kanálů a 19 celoplošných radiových stanic a asi 30 lokálních. Zároveň provozuje vysílání pro zahraničí. Do sítí jeho regionálních studií patřila i česká redakce. Ta zanikla začátkem roku 2006.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme