Protiputinovské síly v Bělgorodské oblasti využily slabiny ruské armády i společnosti, říká expert

Ruská Bělgorodská oblast, při hranicích s Ukrajinou, před pár hodinami zrušila režim protiteroristické operace, který byl zaveden po pondělním vpádu polovojenských protiputinovských skupin na ruské území. Pavel Havlíček z pražské Asociace pro mezinárodní otázky v rozhovoru pro Radiožurnál zpochybnil tvrzení Moskvy, že vytlačila zbytek těchto jednotek. „Nepodařilo se jim dostat všechny části území pod svou efektivní kontrolu,“ řekl.

Rozhovor Bělgorod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják při střelbě na ruské jednotky u frontové linie u Bachmutu

Rusko se snaží uklidnit místní obyvatelstvo (ilustrační foto) | Foto: Oleksandr Klymenko | Zdroj: Reuters

Napovídají dostupné informace tomu, že ruské ozbrojené složky skutečně udělaly tečku za operací protiputinovských polovojenských sil? Nebo se úřady spíš jen snaží uklidnit místní obyvatelstvo a mírnit potupu, jakou tahle akce může představovat pro Moskvu?
Situace se stále vyvíjí a tím, jak je konflikt přímo na hranici mezi dvěma státy, Ukrajinou a Ruskem, tak tam dochází k přesunu mezi hranicemi, respektive dvěma částmi území. Oblast je poměrně turbulentní a nepodařilo se jim dostat všechny části území pod svou efektivní kontrolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s expertem Pavlem Havlíčkem

Dá se říci, že ty polovojenské oddíly, snad v síle jedné roty s obrněnými vozidly, vystihly vhodný moment pro vstup na ruské území nebo zkrátka pronikly do oblasti, která už delší dobu není z ruské strany efektivně chráněna?
Jedná se spíše o to druhé. Je to operace
, která je značně koordinována s ukrajinskými silami. Naznačuje to i přítomnost vojenských, respektive technických vozidel a všeho vybavení vojenského charakteru, ale také toho, že to byla jedna z těch nejméně střežených částí frontové linie, která z ukrajinského pohledu jde ukrajinským územím.

Je to část území, která není kryta právě proto, že se Ruská federace koncentruje na invazi na Ukrajinu a nehlídá si svůj vlastní týl. Je to určitě citlivá oblast, která byla správně vysledována. Souvisí to s tím, že Ukrajina připravuje a spouští svou protiofenzivu proti ruským silám, která toho také může využít. Narážím na tříštění sil a nutnost přesunout tam část vojenského personálu.

Petráš: Útoky v Bělgorodské oblasti nutně neznamenají, že by se konflikt přelil na ruskou stranu

Číst článek

Jaké dozvuky by mohl mít tento nejnovější incident, pro Rusy patrně nejvážnější svého druhu od začátku agrese na Ukrajině? Ať už pokud jde o obranu příhraničních oblastí, tak z pohledu ruské válečné propagandy?
Jedná se hlavně o reputační věc, protože Rusko se často svou propagandou honosí vůči svým občanům, že má situaci pod kontrolou, že nějakým způsobem pokračuje a daří se, že získala další části ukrajinského území pod svou kontrolu.

Nakonec je opak pravdou a vidíme problém. Daří se těmto silám využívat slabiny ruské armády, ruské společnosti, která skutečně odhalila nekrytou tvář. Podařilo se tam zasadit úder. Dobře to ukázalo, že Rusko samotné není vůči konfliktu imunní. Už v minulých týdnech a měsících se ukázalo, že Ukrajinci dokážou zasahovat cíle i na ruském území.

Narážím tady na různé útoky na letecké základny, které způsobily Rusům problémy. Ale toto je nová dimenze konfliktu právě teritoriálním rozměrem.

Byla to taková operace, která měla nějakým způsobem odtrhnout část ruské pozornosti. Určitě se podařilo také to, že to je určitý moment šoku, který tady vidíme. Vlastně je to bezprecedentní situace.

Vladimír Kroc, ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme