Na Krym pod záminkou letního tábora. Ruské úřady organizují převýchovu tisíců ukrajinských dětí

„Rusko přijímá děti, které kvůli bojům musely utéct z Ukrajiny, a snaží se jim zajistit rodinné prostředí.“ Tak Rusko reaguje na zprávu centra americké Yaleovy univerzity o nucených deportacích tisíců ukrajinských dětí na ruské území, často tisíce kilometrů od jejich domova.

New Haven Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bojíme se, že děti se už nikdy nevrátí. Záleží na tom, jak dlouho bude tato válka trvat, to nikdo neví,“ říká Mykola Kuleba

Podle zprávy prošlo ruskými tábory loni nejméně šest tisíc ukrajinských dětí | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Badatelé z Humanitárního výzkumného centra Yaleovy univerzity při tamní Lékařské fakultě píšou o nucených deportacích, které podle nich Rusko organizuje v širokém měřítku. 

Zelenskyj naléhá na OSN, aby řešila deportace do Ruska. Podle Ukrajiny bylo odvezeno přes 14 tisíc dětí

Číst článek

„Zpráva podrobně popisuje, jak ruská vláda převáží tisíce ukrajinských dětí do zařízení a nejméně 43 táborů na území pod ruskou kontrolou,“ řekl k tomu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Podle zprávy prošlo ruskými tábory loni nejméně šest tisíc ukrajinských dětí. Autoři zprávy odhadují, že takových případů nucených deportací je mnohem víc. Účelem transportů je zřejmě proruská převýchova.

Děti v táborech patří do několika skupin. Nejmladšímu identifikovanému dítěti byly podle zprávy čtyři měsíce. Některé byly už před invazí v péči ukrajinských státních institucí, jiné Rusko považuje za sirotky. V táborech jsou ale i ukrajinské děti, které mají rodiče.

Pod záminkou tábora

V některých táborech údajně čtrnáctileté děti absolvovaly vojenský výcvik, ale nejsou důkazy o tom, že by byly později nasazené do bojů. Autoři zprávy ale dokládají, že část dětí byla časem přesunutá k pěstounům nebo adoptivním rodičům v Rusku.

‚Musí to skončit.‘ Rusko podle OSN porušuje práva ukrajinských dětí, když je dává k adopci

Číst článek

Ukrajinské děti se na Krym nebo do Ruska dostávají různě. Loni to v řadě případů bylo pod záminkou letního tábora. Jenomže děti se z něj nevrátily a přerušily všechny styky s rodinou.

Autoři zprávy také uvádějí, že někteří ukrajinští rodiče pod nátlakem poslali děti pryč, někdy s nadějí, že se vrátí. A američtí badatelé také zdokumentovali případy, kdy děti odjely se souhlasem rodičů na určitou dobu, a pak se v dohodnutém termínu opravdu vrátily.

Ještě před invazí

První transporty začaly loni z kraje února. Byla to skupina asi pěti set dětí. Podle Ruska šlo o evakuaci sirotků z Doněcké oblasti. Ruská vláda o tom tehdy informovala a zdůvodnila to hrozící ukrajinskou ofenzivou. Bylo před začátkem ruské invaze.

Autoři americké studie pracovali se záběry ze satelitů, s veřejně dostupnými zdroji a mluvili také s rodiči dětí, které do takových táborů odjely. V jednom případě, když se matka zajímala, kdy se děti vrátí, se prý dozvěděla, že to kvůli válce není možné.

Moskva vozí děti z okupovaného území na Vánoce do Ruska. Přesvědčuje je, že život tam je lepší

Číst článek

Pak jsou také případy, kdy tábor podmíní návrat dítěte, například děti se vrátí, až obsadíme Izjum. Anebo jednomu chlapci zamítli návrat údajně proto, že má proukrajinské názory“.

Zpráva je součástí programu s názvem Conflict Observatory (Monitoring konfliktu), jehož pracovníci sbírají důkazy o porušování lidských práv během konfliktu na Ukrajině. Program má podporu amerického ministerstva zahraničí.

To teď stejně jako autoři studie Yaleovy univerzity vyzývá Rusko, aby systematické nucené deportace ukrajinských dětí ukončilo. Podle zprávy jsou v rozporu se Ženevskou úmluvou o ochraně civilních osob za války a představují válečný zločin.

Helena Berková, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme