DeSantis vyostřil rétoriku proti Trumpovi. Zpochybnil i exprezidentovo heslo Amerika na prvním místě

Floridský guvernér Ron DeSantis tento týden vyrazil do klíčového státu Iowa na svou první cestu po vstupu do prezidentské kampaně a americká média si všímají, že se při této příležitosti začal více vymezovat proti favoritovi republikánských primárek a exprezidentovi Donaldu Trumpovi. Mimo jiné zpochybnil Trumpovu věrnost heslu „Amerika na prvním místě“ a naznačil, že není lídrem v debatě o dluhovém stropu USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

DeSantis v posledních měsících neustále varuje před „woke“ hnutím a o Floridě hovoří jako o místě, kde „woke“ umírá | Foto: Scott Morgan | Zdroj: Reuters

V průzkumech ale stále za exprezidentem výrazně zaostává. DeSantis, který je považován za hlavního Trumpova vyzyvatele v boji o nominaci Republikánské strany, kandidaturu potvrdil minulý týden po měsících spekulací. Výjezd do Iowy na úvod kampaně není nijak překvapivý, neboť tento stát je pro kandidáty mimořádně významný vzhledem k pozici na začátku cyklu stranických primárek.

‚Ptali jsme se, co to je HIV. Učitel nám nesměl odpovědět.‘ Floridští republikáni bojují proti ‚woke‘

Číst článek

Floridský guvernér jej v posledních měsících navštívil vícekrát a podle médií se zde chystá příští týden vstoupit do kampaně i někdejší Trumpův viceprezident Mike Pence. DeSantis se do klíčového státu na středozápadě USA vrátil v úterý a jeho série vystoupení tam ve středu pokračovala.

Nejvíce pozornosti přitáhla jeho tisková konference po úterním projevu, při níž se podle agentury AP vymezoval vůči Trumpovi způsobem, jaký u něj zatím nebyl k vidění. Před novináři zpochybnil, zda se exprezident v otázce migrace stále drží svého hesla „Amerika na prvním místě,“ a naznačil, že se „posunul doleva“, protože to pro něj bylo výhodné.

„Dříve říkal, že jak je Florida skvělá. Sakra, vždyť celá jeho rodina se za mého guvernérství přestěhovala na Floridu,“ řekl čtyřiačtyřicetiletý republikán, který vede třetí nejlidnatější stát USA od roku 2019.

Jeho další výpad souvisel s plánem, který dojednali demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy ve snaze odvrátit platební neschopnost americké vlády. DeSantis dohodu o pozastavení dluhového stropu USA kritizoval a uvedl, že Trump v této věci mlčí. „Čekáte na to, až vám průzkumy řeknou, jaké stanovisko zaujmout?“ řekl.

Vládce Floridy řeší dilema Trumpova kultu. Jinudy ale cesta do Bílého domu nevede

Číst článek

DeSantisova složitá pozice

Podobná kritika zatím od DeSantise nepřicházela. Floridský guvernér je podle komentátorů ve složité pozici, kdy si nemůže silnou skupinu Trumpových fanoušků příliš pohněvat a zároveň se musí vůči exprezidentovi vymezovat, aby nabídl republikánským voličům alternativu.

Zatím Trumpa nekritizuje ani za jeho právní problémy včetně verdiktu newyorské poroty, který mu připisuje sexuální zneužití novinářky Jean Carrollové. DeSantis je někdejším blízkým Trumpovým spojencem a v samotném politickém programu se od exprezidenta příliš neliší.

Během úřadování na Floridě podepsal řadu kontroverzních zákonů, které omezují přístup k potratům a ke zdravotní péči pro transgenderovou mládež, uvolňují pravidla kolem držení střelných zbraní, zakazují na základních a středních školách diskuse o sexuálních menšinách nebo o genderu či jinak omezují školy v tvorbě výukových programů.

DeSantis je rodinný typ a má za sebou výsledky. Republikáni ale potřebují boxera, říká odborník Joch

Číst článek

V pondělním rozhovoru s televizí Fox News DeSantis uvedl, že jako prezident by „zničil levičáctví v této zemi“ a skoncoval s „woke ideologií“, aniž by vysvětlil, co tímto výrazem myslí. Slovo „woke“ v poslední době často používají republikáni a jim naklonění komentátoři jako nálepku pro různé koncepty, se kterými nesouhlasí, od práv pro transgenderové osoby po snahu bojovat proti klimatickým změnám.

DeSantis v posledních měsících neustále varuje před „woke“ hnutím a o Floridě hovoří jako o místě, kde „woke“ umírá. Zda je tato strategie úspěšná, začne být jasné až po únorových primárkách v Iowě. Zatím průzkumy mezi republikánskými voliči dál favorizují Trumpa.

Ve dvou celoamerických sondážích provedených po DeSantisově oznámení kandidatury na něj měl exprezident navrch o 24, respektive 34 procentních bodů. Průzkum provedený v Iowě těsně před DeSantisovým vstupem do kampaně opanoval Trump poměrem 62 ku 20 procentům. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme