Floridský soud pozastavil části republikánského zákona, které měly omezovat transgender osoby

Soud na Floridě v úterý pozastavil části republikánského zákona, který mimo jiné znemožňuje transgenderovým mladistvým brát takzvané blokátory puberty. Soudce Robert Hinkle v případu vydal předběžné opatření, které se vztahuje na tři konkrétní transgenderové osoby, jejichž rodiče podnět k soudu podali. Soud podle AP argumentoval tím, že pohlavní identita je člověku vrozená a pro odpírání možnosti brát tyto léky neexistuje racionální důvod.

Tallahassee Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon mimo jiné ztěžuje přístup dospělých ke zdravotní péčí související se změnou pohlaví | Zdroj: Profimedia

Zákon mimo jiné ztěžuje přístup dospělých ke zdravotní péči související se změnou pohlaví, omezuje možnost debaty o používání zájmen ve školách a určuje, jaké toalety mohou transgenderové osoby v určitých budovách používat.

Floridský republikánský guvernér Ron DeSantis jej podepsal několik dnů před tím, než oznámil kandidaturu na prezidenta USA.

Trans děti jako cesta k novým voličům. Američtí konzervativci útočí na LGBT lidi cíleně, říká reportér

Číst článek

Soudce Hinkle se ve svém rozhodnutí odvolává na postoje expertů, podle kterých je pro dítě přínosné, když může své pohlaví projevit způsobem, který je v souladu s jeho identitou, například prostřednictvím oblečení nebo účesu.

„Lidé, kteří se mylně domnívají, že pohlavní identita je volbou, mají sklon k tomu se razantně stavět proti všemu, co s transgenderem souvisí, a tak odmítají schválit i zdravotní péči, která podpoří transgenderovou existenci člověka,“ řekl v úterý soudce.

Výzkum naznačuje, že transgenderoví mladiství jsou náchylnější k úzkostem, depresím i mají častěji sebevražedné tendence. Vědecké podklady se liší v tom, zda hormonální léčba nebo operace tyto potíže úspěšně řeší, píše AP.

Blokátory puberty jsou látky, které zastavují projevy puberty, jako je růst prsou, vousů nebo změna hlasu.

Podle odborníků může v případě rozhodnutí o změně pohlaví jejich včasné nasazení zabránit pozdějším invazivním chirurgickým zákrokům, jako je například mastektomie (odebrání prsní tkáně). Podle nich navíc změny vyvolané léky nejsou nevratné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme