Záplavy mají v Guatemale šest obětí, v Mexiku sedm. Silné deště způsobily sesuvy půdy

Silné deště způsobily v hlavním městě Guatemaly záplavy, které v pondělí zabily nejméně šest lidí. Dalších 12 osob se pohřešuje, píše v úterý agentura AP. Záplavy zabíjely také v Mexiku, kde úřady hlásí sedm mrtvých ve státě Jalisco. Pohřešovaných je devět.

Guatemala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve státě Jalisco na západě Mexika se v pondělí vylila z břehů říčka Jalocote | Zdroj: Profimedia

Silné deště způsobily bleskové záplavy v hlavním městě Guatemaly. Kritická situace podle agentury AFP nastala ve čtvrti Dios Es Fiel u mostu Naranjo. Tam se odtok zastavil kvůli odpadu a zemině uvolněné při sesuvu půdy. Když pak voda hráz prorazila, tak zaplavila okolní domy.

„Řeka byla silná, smetla několik domů,“ řekl agentuře AFP jeden svědek. Mezi oběťmi jsou dvě děti. V oblasti se stále pátrá po pohřešovaných.

Guatemala je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější zemí Střední Ameriky a také zemí velmi chudou. Bouřky v období dešťů tam často způsobují sesuvy půdy a záplavy, které mívají mnoho obětí. Zejména v chudých oblastech chybí kontrola nad výstavbou domů, které tak často stojí v rizikových oblastech.

Ve státě Jalisco na západě Mexika se v pondělí vylila z břehů říčka Jalocote. Záplavy poškodily domy a silnice. Největší škody hlásí obec Autlán de Navarro, kde záchranáři hledají devět pohřešovaných lidí. Mrtvých je nejméně sedm.

Situace na místě se v průběhu pondělí zlepšila. „V současnosti již říčka není rozvodněná, ale průtok je stále vysoký,“ uvedl guvernér státu Enrique Alfaro Ramírez na sociální síti X (dříve Twitter).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme