Stále více hongkongských novinářů pokrývá domácí dění ze zahraničí. Bojují proti čínské cenzuře

Hongkong od roku 2020 omezuje svobodu tisku. Řada nezávislých médií musela ukončit činnost, novináři byli zatýkáni, nuceni opustit zemi a usadit se v zahraničí. Podle německého zpravodajského webu Deutsche Welle tam část z nich založila online zpravodajské platformy, které dokumentují současné dění v Hongkongu. Potýkají se však s omezeným přístupem ke zpravodajským zdrojům.

Tento článek je více než rok starý.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce lidí protestují v Hongkongu proti uvěznění tří vůdců protičínských protestů.

V roce 2022 se Hongkong propadl z 80. na 148. místo v indexu Reportérů bez hranic měřící svobodu tisku | Zdroj: Reuters

Hongkong zažívá od roku 2020 útoky na novináře ze strany vlády, kdy vyšel v platnost čínský zákon o národní bezpečnosti, který omezil svobodu města Hongkong. Díky němu musela nuceně zavřít mnohá nezávislá média, jejich majitelé a novináři byli zatčeni. Německý zpravodajský web Deutsche Welle zpovídal některé z nich.

Gloria Chanová opustila Hongkong v roce 2022 a přestěhovala se do Velké Británie. Byla jednou z desítek tisíc obyvatel Hongkongu, kteří takto odešli do zahraničního exilu. Nejčastějšími destinacemi emigrantů se staly Kanada, Austrálie a právě Spojené království.

‚Rozvratné knihy‘ pro děti. Policie v Hongkongu zatkla dva muže kvůli kresleným příběhům

Číst článek

Chanová společně se svými přáteli založila v Británii platformu Green Bean Media, která se snaží pokrývat dění v Hongkongu a život exilové komunity v zahraničí.

„Přestože naši přátelé v Hongkongu byli zatčeni a řada médií musela ukončit činnost, neznamená to, že tam nejsou žádné zprávy k pokrývání,“ uvedla Chanová pro Deutsche Welle.

„To je důvod, proč si myslíme, že je důležité udržet informování o tamním dění. Chceme vybudovat platformu, kde by lidé mohli sdílet vlastní názory a pohledy,“ vysvětluje Gloria Chanová.

Hongonská média v zahraničí

Během minulých let několik hongkongských novinářů v zahraničí založilo podobná média, která mají za společný cíl zajistit přístup k necenzurovaným informacím.

„Chceme poskytovat informace jak čtenářům v Hongkongu, tak i hongkongské komunitě po celém světě,“ říká Jane Poonová, novinářka s desítkami let zkušeností, která se podílela na založení online mediálního portálu The Points. Ten pokrývá širokou škálu zpráv, včetně vývoje v hongkongské legislativní radě (místní zákonodármné hromáždění pozn. red.).

„Chceme jen poskytnout prostředí, jaké jsme měli v Hongkongu," dodává pro Deutsche Welle.

„Pokud chcete vědět, co se aktuálně děje v Hongkongu, nejlepší je podívat se na exilová média,“ upozorňuje Steve Vines, britský novinář, který strávil více než 30 let v Hongkongu a nyní je ředitelem Asociace hongkongských zahraničních mediálních pracovníků.

„Stále více organizací dává dohromady zpravodajské vysílání a sdílí informace, které jsou možná v Hongkongu nedostupné,“ dodává Vines.

Limitující přístup ke zdrojům a financím

Média sídlící v zahraničí však čelí mnoha výzvám. Mají omezené zdroje a personál. „Všichni naši zaměstnanci pracují na částečný úvazek nebo na volné noze. To ovšem znamená, že stále potřebujeme další pracovníky na plný úvazek kvůli finančnímu zajištění,“ říká Chanová.

Soud v Hongkongu odsoudil tři aktivisty. Porušili zákon připomínkou masakru na Tchien-an-men

Číst článek

„Není snadné žonglovat se všemi povinnostmi a najít si čas, abychom mohli všichni pracovat dohromady. Každý den je pro nás pokus a omyl a musíme se smířit s tím, že nemůžeme pracovat dokonale,“ dodává. 

Vines uvedl, že zahraniční média jsou omezena také horším přístupem do Hongkongu, tím je pro ně těžší posoudit rizika, kterým čelí jejich hongkongské zdroje. 

„Všichni si uvědomují tato omezení a obávají se, že ohrozí bezpečnost přispěvatelů v Hongkongu nebo Číně,“ říká Vines s tím, že zámořské pobočky také čelí neustálým obviněním z „jednostrannosti“. 

Omezení svobody tisku

Rozsáhlý zásah proti novinářům po zavedení zákona o národní bezpečnosti se dotkl i známých mediálních osobností, včetně Jimmyho Laie, který založil prodemokratické noviny Apple Daily, a předních redaktorů prodemokratického média Stand News. Tyto tváře se začaly objevovat v soudních procesech. 

V roce 2022 se Hongkong propadl z 80. na 148. místo v indexu Reportérů bez hranic, organizace, která měří svobodu tisku. 

Poonová z The Points uvádí, že média v zahraničí se sice nemusí nutně obávat, že budou přímo ovlivněna zákonem o národní bezpečnosti, hrozí ale, že budou lidé váhat s přihlášením k odběru, protože by se mohli stát terčem útoku vlády. Prodejním místům tak často chybí finance.

Hongongská kultura a jazyk

Podle Poonové mnoho nových médií sídlících v zahraničí považuje za součást svého poslání nejen zajištění nezávislého pokrytí zpráv souvisejících s Hongkongem, ale také zachování kultury a jazyka Hongkongu, směsi kantonštiny a mandarínštiny. 

„V Hongkongu se úřady snaží omezovat kulturu, které si vážíme a snaží se přepsat historii,“ popisuje.

Čína chce mírové sjednocení s Tchaj-wanem, ve hře jsou ale všechna potřebná opatření, tvrdí ministr

Číst článek

Vines tvrdí, že s ohledem na zásah čínské vlády proti ujgurskému jazyku a kultuře v Sin-ťiangu od roku 2016 by ho nepřekvapilo, kdyby se Peking pokusil přijmout podobné praktiky v jiných částech Číny považovaných za „vzpurné“. 

„V tuto chvíli se lidé spoléhají na to, že zahraniční hongkongská média pomohou zachovat jejich kulturu a jazyk,“ říká Vines.  

Pro Chanovou je to všechno součástí její práce: „Možná se to teď zdá velmi zvláštní kvůli změnám v Hongkongu a zmenšujícímu se prostoru pro svobodu tisku, ale naše práce se ve skutečnosti příliš nezměnila.“

„Nezaložili jsme Green Bean Media se záměrem dosáhnout velkých cílů. Máme prostě přinášet příběhy z Hongkongu, což je skromné ​​a jednoduché přání,“ dodává Chanová.

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme