Ukrajinci z pohřebiště u Izjumu exhumovali dosud 436 těl, 30 z nich nese známky mučení

Ukrajinci dosud z hromadného pohřebiště v lese u východoukrajinského města Izjum exhumovali 436 těl, 30 z nich neslo „známky mučení“. Informoval o tom v pátek na sociální síti telegram gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala minulý týden místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Většina těl patří civilistům.

Sledujeme online Izjum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle starosty Izjumu Valerije Marčenka potrvají exhumace nejspíš delší dobu, protože hrobů je velké množství | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

„Celkem bylo exhumováno 436 těl. Na většině z nich jsou vidět známky násilné smrti a u 30 známky mučení,“ uvedl Syněhubov.

Proč jste přijeli, ptali se obyvatelé Izjumu. Osvobodit vás od nacistů, odpovídali ruští vojáci

Číst článek

Do města, které ukrajinské síly osvobodily od ruských okupačních jednotek teprve před dvěma týdny, plánuje vyslat svou misi OSN.

Podle dřívějších informací starosty Izjumu Valerije Marčenka potrvají exhumace nejspíš delší dobu, protože hrobů je velké množství.

„Nové jsme zatím neobjevili, ale máme informace, že existují, takže se po nich pátrá,“ dodal.

Ztráty v armádě

Ukrajina během ruské invaze přišla o zhruba 9 tisíc vojáků, uvedla v pátek podle ruskojazyčné stanice BBC náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

Přesný počet nesdělila, což zdůvodnila nemožností spočítat oběti v některých regionech, například v Rusy okupovaném Mariupolu.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tento týden tvrdil, že při bojích zemřelo 61 207 ukrajinských bojovníků a 49 368 jich bylo zraněno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme