Mír nebyl nevyhnutelný. Biden k příležitosti výročí podpisu Velkopáteční dohody navštívil Severní Irsko

Mír v Severním Irsku nebyl nevyhnutelný a jeho ochrana je prioritou pro americké demokraty i republikány, řekl ve středu americký prezident Joe Biden při návštěvě severoirské metropole Belfast. Šéf Bílého domu tam zavítal při příležitosti 25. výročí podpisu dohody, která do regionu po desetiletích sektářského násilí přinesla klid. Severoirský mírový proces se aktuálně ocitá v problémech v důsledku brexitu.

Belfast Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden dorazil na návštěvu Severního Irska a Irska

Americký prezident Joe Biden dorazil na návštěvu Severního Irska a Irska | Zdroj: Reuters

Biden uvedl, že doufá v brzkou obnovu sdílení moci mezi dvěma hlavními politickými tábory v této části Spojeného království.

„Ochrana míru, zachování Belfastské velkopáteční dohody je ve Spojených státech prioritou pro demokraty, jakož i pro republikány,“ řekl prezident, který je představitelem Demokratické strany.

Mírová dohoda v Severním Irsku může být vzorem pro ostatní, shodují se velvyslanci

Číst článek

„Mír nebyl nevyhnutelný, na to nikdy nemůžeme zapomenout,“ prohlásil v projevu před několika desítkami lidí v areálu univerzity v Ulsteru.

Biden zároveň zdůrazňoval ekonomické příležitosti, které mír a politická stabilita přináší.

„Nespočet velkých amerických korporací sem chce přijít, chce investovat,“ upozornil americký prezident. Svého zvláštního zmocněnce pro Severní Irsko Joea Kennedyho prý pověřil, aby tento proces co nejvíce podporoval.

Biden přiletěl do Belfastu v úterý a zahájil tak čtyřdenní návštěvu, jejíž program se ve středu přesune do Irska. V severoirském hlavním městě se krátce setkal s britským premiérem Rishim Sunakem, přičemž tématy byly podle vyjádření dvou stran právě ekonomické příležitosti v regionu, ale také vývoj války na Ukrajině.

Před vystoupením na univerzitní půdě ještě Biden mluvil také s lídry pěti nejsilnějších politických stran Severního Irska.

Politická krize

Návštěva se odehrává na pozadí politické krize, která zasahuje jeden z klíčových prvků čtvrtstoletí staré mírové dohody. Tím je systém sdílení moci mezi tábory probritských protestantů a katolických republikánů, jejichž soupeření ve druhé polovině minulého století provázely krvavé útoky.

Pro Ukrajinu neděláme dost, Rusko ale porazíme, tvrdí britský ministr pro Evropu

Číst článek

Sdílení moci v severoirském parlamentu a vládě ovšem už déle než rok nefunguje v důsledku sporů o obchodní pravidla v regionu po britském odchodu z Evropské unie.

Krizi zatím neukončila ani nová dohoda mezi Británií a Evropskou unií představená na konci února. Biden jí ve středu vyjádřil podporu a řekl, že doufá, že severoirské samosprávné instituce začnou brzy znovu pracovat.

„To je rozhodnutí, které je na vás, nikoli na mně,“ citovala šéfa Bílého domu zpravodajská společnost BBC.

Americký prezident po projevu na Ulster University míří do Irska, kde bude mít návštěva také značný osobní rozměr. Jeho rodina má irské kořeny, o kterých šéf Bílého domu rád při svých vystoupeních mluví, a Biden má během nejbližších dní na programu kromě projevu v irském parlamentu a dalších diplomatických aktivit také setkání se svými vzdálenými příbuznými.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme