Nekonečná péče o jizvy. Malá Julie, kterou zachránili čeští zdravotníci, žije na západě Ukrajiny

  • Půl roku je zpátky na Ukrajině dvouletá Julie, kterou před smrtí zachránili lékaři Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
  • Dívenka se opařila na 60 procentech těla a v březnu loňského roku ji v mimořádně těžkém stavu transportovali čeští záchranáři v projektu MEDEVAC ze Lvova do Prahy.
  • Podle přednosty Kliniky popáleninové medicíny Roberta Zajíčka šlo o nejtěžší transport v Česku a šance na přežití malé pacientky nebyly velké.
  • Přesto dnes Julie žije s rodiči a sestrou Viktorií v malé vesnici Čajkoviči na západní Ukrajině.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Lvov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karyna se svou dcerou Julií. Jizvy po opaření jsou dodnes patrné

Karyna se svou dcerou Julií. Jizvy po opaření jsou dodnes patrné | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Na rozbláceném dvorku stojí v gumových papučích mladá žena, plaše se usmívá a otevírá rezavou branku. Za domkem natahují krky zvědavé slepice a pozornost na sebe snaží strhnout hodně hlasitý kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ľubomíra Smatany

Dvacetiletá Karyn Olenič otevírá dveře, zouvá boty a vstupuju do malé prosté kuchyně. Dvouletá Julie a o rok starší Viktorie se okamžitě vrhají na matku a mladší začíná plakat. Karyn se ji snaží utišit, ale marně. Julie ji zaboří hlavu do vlasů a zůstává vidět pouze pravá tvář s červenou jizvou. 

Na západní Ukrajinu doléhá válka tím, že energetici vypínají dodávky proudu. Ve vesnici není obecní vodovod, Oleničovi nemají ani studnu a pro vodu chodí na ulici. Vaří na plynu z plynových lahví.

Matka Julie, Karyn Olenič v kuchyni | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Takhle ohřívala Karyn vodu i vloni v březnu. „Malá přišla ke sporáku, ani jsem se nestihla otočit a strhla na sebe celý hrnec. Deset litrů horké vody,“ vzpomíná mladá žena na osudný okamžik.

Transport do Čech 

Julii dovezli do popáleninového centra ve Lvově, kde ležela čtyři dny a její stav se zhoršoval. Jeden z lékařů pracoval v Česku, a proto poslal přednostovi Robertu Zajíčkovi fotku s dotazem, jestli by neporadil, co dál.

Ukrajinská holčička se v Česku úspěšně léčí s těžkými popáleninami, čeká ji rehabilitace

Číst článek

„Bylo jasné, že v těch válečných podmínkách nemá šanci. Podařilo se nám ale zázrak, zorganizovali jsme transport, který trval šestnáct hodin. Včetně přeložení pacienta v mrazu na hranici do jiné sanitky. Poslali jsme tam i našeho dětského anesteziologa, který ji v letadle stabilizoval,“ vysvětluje Zajíček. Následovala série náročných operací, rehabilitace a na podzim návrat na Ukrajinu.

Julii už rány nebolí, postupně začala chodit, ovšem ještě mnoho let se musí vyhýbat slunci a jizvy neustále ošetřovat. „Pro krémy jezdíme do Lvova a platíme je. To není jako v Česku, kde takové léky hradí pojišťovna,“ říká Karyn a přebírá zásilku speciálních krémů Alhydran, které Julii daroval český distributor. „Takové léky vůbec na Ukrajině nemáme,“ vysvětluje mladá matka jednu z mnoha komplikací při ošetřování jizev.

Karyn byla po celou dobu léčby a rehabilitace společně s Julií a ani na okamžik ji nenapadlo, že by v Česku zůstala a požádala o ochranu jako uprchlík. „Mám tu druhou dceru, manžela, rodinu, dům a jenom jsem se těšila, až se Julie uzdraví a pojedeme domů.“

Julie v náručí tety. Na cizí se nechce příliš dívat | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme