Kachovská přehrada je zničená. Hladina se místy zvedla o jedenáct metrů, píše ruská agentura

  • Ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu, tvrdí ukrajinská armáda. Některým oblastem hrozí zaplavení, informovala ukrajinská agentura Ukrinform.
  • Podle ruské agentury RIA Novosti může za částečné zničení elektrárny ukrajinské ostřelování.
  • Kachovská vodní elektrárna byla zcela zničena a nebude možné ji uvést do původního stavu, uvedla společnost Ukrhidroenerho. Výbuch podle ní nastal přímo ve strojovně elektrárny.
  • V Chersonské oblasti na jihu země začala evakuace obyvatel, informuje ruskojazyčná verze BBC. Ruskem dosazení činitelé v oblasti tvrdili, že situace je pod kontrolou, životy lidí nejsou ohroženy a evakuace zatím není potřeba.
  • Ukrajinský generální prokurátor uvedl, že na jihu Ukrajiny je záplavami ohroženo 40 000 lidí, ukrajinské úřady ale mají možnost zajistit evakuaci jen 17 000 z nich

Sledujeme online Kyjev (Aktualizováno: 18:21 6. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném jednání s nejvyššími představiteli země po zničení Kachovské přehrady

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném jednání s nejvyššími představiteli země po zničení Kachovské přehrady | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

„Ruské okupační síly vyhodily do povětří vodní elektrárnu Kachovka. V současné době zjišťujeme rozsah škod, rychlost a objem vody a pravděpodobné oblasti zaplavení,“ uvedlo ráno na telegramu ukrajinské jižní velitelství.

Voda bude z přehrady vytékat týdny. Pro protiofenzivu to bude problém, odhaduje politický geograf

Číst článek

Kritické úrovně má voda podle zdejších ukrajinských vojenských činitelů dosáhnout během pěti hodin, informovala kolem sedmé hodiny ranní ruskojazyčná verze BBC. Ukrajinské úřady varovaly, že hladina v nádrži klesá rychlostí asi 15 centimetrů za hodinu. 

Ruskem dosazený gubernátor ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balickij upřesnil, že hladina vody ve městě Nová Kachovka, která leží nedaleko Kachovské přehrady, přesáhla 11 metrů, uvedla ruská státní tisková agentura TASS.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady. „V důsledku detonace uvnitř strojovny byla Kachovská vodní elektrárna úplně zničena. Zařízení nemůže být obnoveno,“ uvedla společnost Ukrhidroenerho.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí taktéž vyzvalo západní státy k nové vlně sankcí proti Rusku, informovala o tom agentura Reuters. K výzvě se v prohlášení na telegramu připojil i Zelenskyj, který chování Ruska označil za „válku proti životu, přírodě a civilizaci.“

Ruskem dosazený starosta Nové Kachovky Vladimir Leonťjev zprávy o bombardování přehrady a vodní elektrárny nejprve označil za nesmysl a poznamenal, že všude ve městě je klid a ticho. Ruská agentura RIA Novosti později informovala pouze o částečném poškození vodní elektrárny.

Agentura Reuters ale s odvoláním na ruskou agenturu TASS uvedla, že přehrada je skutečně zničená. Hráz se zřítila kvůli poškození, území je zaplaveno, píše TASS, která se odvolává na své zdroje z úřadů. A citovala zmíněného starostu, podle něhož za tím stálo ukrajinské ostřelování a „teroristický útok“.

Hladina vody se po havárii vodní elektrárny níže po proudu záhy zvedla o 2,5 metru, dodal podle RIA Novosti Leonťjev.

Důsledky pro Ukrajinu, kdo je viník a jak probíhá evakuace. Pět otázek k protržené Kachovské přehradě

Číst článek

Ruská tisková agentura TASS s odvoláním na záchranné služby uvádí, že povodně mohou postihnout 80 obcí. Poškození přehrady povede také k problémům s dodávkami vody na Krym, cituje TASS Moskvou dosazeného starostu Nové Kachovky.

Ruská státní agentura RIA mezitím přinesla prohlášení Moskvou dosazené správy okupované části Chersonské oblasti, podle kterého se riziko záplav týká 14 obcí.

Agentura Reuters s odvoláním na TASS a proruského činitele v oblasti napsala, že Záporožské jaderné elektrárně zatím kvůli zničení přehrady nehrozí kritické nebezpečí. V chladicím systému největší jaderné elektrárny v Evropě se používá voda z Kachovské přehrady.

„Zničení přehrady Nová Kachovka by nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny. Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru,“ uvedla na twitteru předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Zničení Kachovské přehrady ruskými silami ohrožuje Záporožskou jadernou elektrárnu, situace je tam však pod kontrolou, napsala ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která provozuje jaderné elektrárny.

Jako použití zbraně hromadného ničení a taktika spálené země. Politici odsuzují útok na přehradu

Číst článek

Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský koncern Rosatom uvedla, že Záporožská jaderná elektrárna v ohrožení není. Bezprostřední nebezpečí nehrozí ani podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už loni v říjnu uvedl, že Rusko chystá na Kachovské přehradě útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu, který leží nedaleko, i desítek dalších obcí.

Ruská okupační správa naopak prohlašovala, že útok na přehradu plánuje Ukrajina.

Evakuace

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin na twitteru uvedl, že po protržení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny je záplavami ohroženo 40 000 lidí, ukrajinské úřady ale mají možnost zajistit evakuaci jen 17 000 z nich.

Přes 25 000 ohrožených lidí totiž podle něj žije na územích okupovaných ruskou armádou. Kostin zároveň ruskou okupační správu obvinil, že evakuaci neprovádí.

„Okupanti evakuace neprovádějí. Je to další do nebe volající případ neúcty k lidskému životu a mezinárodnímu právu,“ podtrhl Kostin. Uvedl také, že očekává náležitou odpověď na dnešní události ze strany Evropy i celého světa.

Ukrajinská služba pro mimořádné situace oznámila, že do čtyř hodin místního času (15.00 středoevropského času) se podařilo zatím evakuovat 1300 osob.

Zatopeno je nyní podle ní 13 obcí na pravém břehu Dněpru, který mají pod kontrolou ukrajinské síly, včetně asi 300 domů. Mluvčí služby zároveň ujistil, že záchranné složky v tuto chvíli mají dostatek sil i prostředků, aby mohly na situaci reagovat.

KACHOVSKÁ PŘEHRADA

  • Kachovská přehrada je nádrž na řece Dněpr na jižní Ukrajině, někdy se jí přezdívá Kachovské moře.
  • Svou rozlohou 2155 kilometrů čtverečních je to druhé největší umělé jezero na Ukrajině. Byla postavena v roce 1956.
  • Rozloha přehrady je obrovská. Pro srovnání: největší česká přehradní nádrž Lipno má rozlohu 48,7 kilometru čtverečního, což znamená, že Kachovská přehrada je téměř 45krát větší. A s objemem 18,2 kilometru krychlového tato přehrada zadržovala 25krát více vody než Orlická přehrada, která má z českých přehrad největší objem.
  • Historie zná i další útoky na přehrady během válečných konfliktů. Známé jsou „skákající bomby“ britského královského letectva, které zničily německé přehrady za druhé světové války.
  • V srpnu 1941, po útoku nacistického Německa na Sovětský svaz, vyhodily jednotky stalinské tajné policie NKVD částečně do vzduchu Dněperskou vodní elektrárnu na řece Dněpru nad ostrovem Chortycja. Následné záplavy si vyžádaly obrovské lidské oběti – německé ztráty se odhadují na 1500 lidí, na straně sovětské armády i obyvatelstva zahynulo až 120 000 lidí.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme