Pokračování Katargate: podezřelá Kailiová je na svobodě, chce se vrátit do kanceláře europarlamentu

Od pytlů s penězi přes bruselskou celu a vězeňský náramek až po propuštění. Někdejší místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová je po pěti měsících na svobodě. Belgická policie nadále pokračuje s vyšetřováním korupčního skandálu Katargate, jehož tváří se stala právě řecká politička. Kailiová se ale mezitím může vrátit k práci.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Kailiová

Eva Kailiová | Zdroj: Profimedia

„Eva Kailiová může opustit své bydliště a plně vykonávat všechna svá práva a povinnosti vyplývající z jejího postu poslankyně Evropského parlamentu,“ uvedli ve společném prohlášení právníci političky Sven Mary a Michalis Dimitrakopoulos.

Než byla proti ní v prosinci vznesena obvinění, zastávala Kailiová funkci místopředsedkyně europarlamentu. Zatímco byla ve vazbě, její kolegové ji odvolali. Křeslo ve vedení zaplnil lucemburský poslanec Marc Angel.

#Kaili release order: "investigation no longer requires her imprisonment".

The week, MEP Tarabella, who's also still part of the investigation, was spotted back in the European Parliament.

Could we see @Eva Kaili back at work soon?

#Qatargate case appears to be falling apart.

14:43 – 25. 05. 2023

12 26

Mandát europoslankyně ale Kailiové zůstal. K propuštění z domácího vězení došlo minulý čtvrtek, a politička se tak může vrátit do práce, dá se proto očekávat její návrat do budovy v Bruselu. Nicméně plenární zasedání ve Štrasburku bude asi muset oželet.

V platnosti totiž zůstává policejní omezení, které jí zakazuje opustit Belgii. Právníci Kailiové pro list Politico uvedli, že to europoslankyni nerozhodí, protože se do domovského Řecka stejně plánovala vrátit až po soudním ospravedlnění. „Důkazy, které dokládají nevinu Kailiové, přibývají každým dnem,“ komentovali optimisticky.

Jenže tento zákaz jí znemožní plně vykonávat povinnost unijního zákonodárce. Dokud nebude europoslankyně zbavena obvinění v korupční kauze, nemůže vycestovat do francouzského Štrasburku, kde se nachází druhá budova Evropského parlamentu, tam se přitom koná většina plenárních zasedání.

Cesta na svobodu

Kailiová byla jednou z prvních osob, které zasáhla razie v bruselských kancelářích Evropského parlamentu. U europoslanců a jejich asistentů se tehdy našly pytle plné peněz. Belgická policie loni v prosinci zahájila rozsáhlé vyšetřování, zda se na uplácení zákonodárců EU nepodílely třetí země včetně Kataru a Maroka. Případ se stal známým pod názvem Katargate.

Scandale de corruption européen: voici l’argent saisi chez Panzeri et Kaili lesoir.be/482768/article…

12:42 – 13. 12. 2022

421 822

Poté, co byla vazba Kailiové několikrát prodloužena, byla v polovině dubna přemístěna do domácího vězení s elektronickým náramkem, kde čekala na soud. Na ten už nyní čeká na svobodě.

Uvolnění z domácího vězení se v uplynulých dnech dočkal také belgický europoslanec Marc Tarabella. Ten už se do své kanceláře v Europarlamentu podíval. Minulou středu se zúčastnil výboru pro rybolov a dával si kávu v místní kavárně.

Katargate

  • Evropský parlament v prosinci minulého roku zasáhla největší korupční kauza od začátku jeho fungování.
  • Vysoce postavení činitelé byli belgickou policií chyceni s balíky peněz a obviněni z přijímání úplatků od třetích zemí jako Katar nebo Monako. Mezi nejvýraznějšími osobnostmi je Řekyně Eva Kailiová, dříve členka frakce Socialistů a demokratů (S&D) a místopředsedkyně Evropského parlamentu, která byla následně zbavena všech funkcí.
  • Pro aféru se vžil název Katargate a odstartovala debatu o potřebných opatřeních proti korupci uvnitř unijních institucí.
  • Jedno z prvních následných opatření přijalo předsednictvo parlamentu v polovině dubna. Každý europoslanec dostane po skončení svého mandátu šest měsíců, aby se rozhodl, jak chce dál v unijních institucích působit. Během té doby se nebude moci zapojovat do lobbistických ani reprezentačních aktivit Evropského parlamentu. Psali jsme o tom ZDE.
  • Ke skandálu, který rozhýbal kuloáry v Evropském parlamentu, vyšlo na serveru iROZHLAS.cz hned několik textů: otázky a odpovědi ke Katargatu, reakce českých europoslanců, rozhovor se spolupředsedou protikorupční skupiny europarlamentu Danielem Freundem, analýza problematiky proplácení zahraničních cest.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme