‚Nepřejeme si být vydíraní Kremlem.‘ V Kišiněvě demonstrovalo 75 tisíc lidí za vstup do Evropské unie

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v neděli v hlavním moldavském městě Kišiněvě na podporu proevropského směřování země. K demonstraci vyzvala moldavská prezidentka Maia Sanduová. K demonstrujícím promluvila i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová.

Kišiněv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro-evropská demonstrace v Kišiněvu

Setkání zorganizované moldavskou vládou podle policejního odhadu přilákalo 75 000 demonstrantů | Foto: Vladislav Culiomza | Zdroj: Reuters

Loni v červnu EU přiznala Moldavsku status kandidátské země. Sanduová ale dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí ze strany Ruska, které se podle ní pomocí propagandy snaží bránit sbližování Moldavska s unijním blokem.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se navíc Moldavsko vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko dostalo pod tlak spojený s růstem cen i s obavami, že by se válka mohla přelít i na jeho území.

Členem EU do konce dekády

„Moldavsko si nepřeje být vydíráno Kremlem,“ řekla v neděli Sanduová demonstrantům na náměstí v centru Kišiněva. Setkání zorganizované moldavskou vládou podle policejního odhadu přilákalo 75 000 demonstrantů.

Moldavská prezidentka nařkla Rusko a srbské občany z chystaného převratu. Moskva a Bělehrad to odmítají

Číst článek

Na sociálních sítích se objevily snímky náměstí zaplaveného lidmi a záběry demonstrantů s vlajkami Moldavska a Evropské unie.

„Už nechceme být na okraji Evropy,“ prohlásila také prezidentka a slibovala, že Moldavsko se stane členskou zemí EU do roku 2030.

Ke shromáždění v Kišiněvě promluvila také předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová, která uvedla, že unijní blok Moldavsko přivítá „s otevřenou náručí a s otevřeným srdcem“.

Do Kišiněva se 1. června sjedou evropští lídři na summit Evropského politického společenství (EPC) včetně vysoce postavených představitelů zemí EU i unijních institucí. Podle Sanduové bude toto setkání důležité pro Kišiněv i pro Evropu. Předchozí summit se konal loni v říjnu v Praze.

Problematické Podněstří

Ruský útok na Moldavsko nedává smysl, říkají experti. Vojska v Podněstří vážou ukrajinské jednotky

Číst článek

Sanduová letos v únoru obvinila Rusko, že chce v Moldavsku provést násilný převrat s využitím opozičních sil. Zdrojem napětí v moldavsko-ruských vztazích je mimo jiné Podněstří.

Převážně ruskojazyčný pás území na levém břehu řeky Dněstr s několika stovkami tisíc obyvatel se odtrhl od Moldavska na počátku 90. let minulého století v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem.

Podněstří oficiálně žádný stát neuznává, útvar má ale podporu Moskvy, která tam rozmístila několik stovek svých vojáků.

dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme