Oteplování ohrožuje korálové útesy v Egyptě. Potápěč je množí ve školkách, oceánolog to kritizuje

Konference OSN o změnách klimatu se letos koná v egyptském Šarm aš-Šajchu. Samotné okolí známého letoviska je přitom zvyšováním teplot významně ohrožené. Korálové útesy jsou na ohřívání moře citlivé a ve světovém oceánu jich ubývá. Korály v egyptském Rudém moři jsou odolnější a podle odborníků budou poslední, které na světě zbudou. A Egypťané si stále více uvědomují, jak je jejich unikátní korálové moře křehké.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Hurghada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V půl deváté ráno se v jednom z potápěčských center uprostřed Hurghady schází asi dvacet lidí, jak Egypťanů, tak cizinců. Většinou takových, kteří v Hurghadě dlouhodobě žijí, a chystají se na uklízecí akci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oteplování ohrožuje korálové útesy v Egyptě. Jejich ochranou a možnou záchranou se zabývá blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

„Dneska budeme uklízet a sbírat odpadky jednak pod vodou, a jednak pak na pláži na nedalekém ostrůvku,“ popisuje pro Radiožurnál Ahmad Gabr, který je držitelem světového rekordu v hloubce přístrojového potápění. Jako bývalý příslušník egyptské armády je navíc jediným vycvičeným vojenským potápěčem na Blízkém východě. Přírodě má prý hodně co vracet, a tak organizuje například právě uklízecí akce.

„Budeme uklízet odpadky na dvou místech, na kterých jsme nedávno založili na dně moře školky pro rozmnožování a pěstování korálů. A znečištění, hlavně plasty, na ně má přímý dopad,“ vysvětluje.

Pomoc zemím, které zasáhly změny klimatu, a válka v Evropě. Řešení hledá klimatická konference COP 27

Číst článek

Z maríny v centru Hurghady vyráží každý den na moře desítky výletních lodí. A zdaleka ne jen odsud. Jsou plné turistů, kteří se těší na šnorchlování nebo potápění na nedalekých korálových útesech.

„Potápím se přes 25 let a uvědomil jsem si, že korálové útesy už nejsou jako dřív. Vidím, jak se jejich stav zhoršuje. A já jako potápěč teď cítím vůči přírodě dluh, který jí chci splatit,“ podotýká.

Transplantace korálů

Gabr dosáhl při potápění hloubky téměř 333 metrů. Teď zahájil kampaň za záchranu korálů metodou transplantace. „Rozhodli jsme se založit pod vodou stovku školek. Budeme pak sledovat jejich vývoj, posuzovat odolnost nových korálů a po uplynutí jednoho roku se rozhodneme, jak budeme pokračovat.“

Co všechno dokážou dobrovolníci vylovit z moře. Odpadků je skutečně dost | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

O projektu mluví jako o vědeckém experimentu, na který dohlížejí odborníci. Projekt transplantace korálů v Egyptě ale kritizuje Mahmúd Hanafí, egyptský oceánolog a profesor Univerzity Suezského průplavu.

Energetická krize vrhá stín i na světovou klimatickou konferenci. Ohrožuje plnění závazků

Číst článek

„Shodujeme se v tom, že korálové útesy v Egyptě potřebují obnovu. Rozcházíme se ale v metodě, jak jí dosáhnout. Asexuální reprodukce korálů, tedy transplantace, povede během tisíců, možná milionů let k degradaci jejich genofondu,“ varuje.

Podle Hanafího nemá transplantace korálů v Egyptě moc velké opodstatnění. Při rozumné ochraně si podle něj pomůže příroda sama.

„Naše Rudé moře má stále velkou reprodukční schopnost. Každý rok se koráli rozmnožují. Proč bychom tedy měli vytvářet kolonie, ulamovat kousky korálů a uměle je vysazovat?“ táže se.

V jednom se ale všichni zúčastnění shodují. Současná intenzita turismu je pro zdejší unikátní ekosystém těžko únosná.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme