Vězení a zákaz řízení plavidel. Maďarský soud uložil trest kapitánovi kvůli tragické srážce na Dunaji

Maďarský soud v úterý poslal na pět a půl roku do vězení ukrajinského kapitána kvůli tragické srážce lodí na Dunaji, která si v roce 2019 vyžádala téměř tři desítky mrtvých. Informovala o tom agentura MTI, podle které byl kapitán výletní lodi Jurij Čaplinskyj odsouzen za to, že z nedbalosti ohrozil říční dopravu a způsobil smrtelnou nehodu. Proti verdiktu se může odvolat.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohutná hotelová loď Viking Sigyn 29. května 2019 u jednoho z mostů v centru Budapešti narazila do mnohem menšího výletního plavidla Hableány (Mořská panna) s jihokorejskými turisty | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Mohutná hotelová loď Viking Sigyn 29. května 2019 u jednoho z mostů v centru Budapešti narazila do mnohem menšího výletního plavidla Hableány (Mořská panna) s jihokorejskými turisty. Z 35 lidí, kteří se nacházeli na jeho palubě, se zachránilo jen sedm.

Policie: Za nehodu na Dunaji nese vinu kapitán lodi, která narazila do plavidla s jihokorejskými turisty

Číst článek

Zemřeli dva maďarští členové posádky a 26 Jihokorejců, přičemž tělo jedné turistky se dodnes nenašlo. Jednalo se o nejhorší říční neštěstí na Dunaji za více než půl století.

Čaplinskyj v úterý před vynesením rozsudku uvedl, že je mu to „velice líto“. Kromě zavinění nehody z nedbalosti byl rovněž obviněn z neposkytnutí pomoci obětem, soud ho ale v této věci zprostil viny.

„Vzpomínky na tu hroznou tragédii mě nikdy neopustí ani na minutu, nemůžu spát a myslím si, že s tím budu muset žít po zbytek života,“ řekl podle agentury Reuters viditelně rozrušený Čaplinskyj soudu.

Maďarský soud uložil trest 5,5 roku kapitánovi kvůli tragické srážce na Dunaji | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Soudní proces v Maďarsku začal v březnu 2020, kdy prokurátoři požadovali pro tehdy 64letého kapitána devítiletý trest vězení a devítiletý zákaz řízení plavidel výměnou za přiznání viny. To souzený odmítl.

Čaplinskému soud také zakázal řízení plavidel po dobu šesti let, přičemž do této lhůty se podle maďarských médií započítává i doba, kterou strávil ve vazbě. Kapitán ve vazbě na rozsudek čekal od roku 2019, později byl v domácím vězení. Do trestu odnětí svobody se mu započítává každý čtvrtý den domácího vězení a celá doba strávená ve vazbě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme