Jméno, které obletělo svět. Smrt Mahsy Amíníové rozpoutala jedny z největších protestů v Íránu

Íránem otřásají už tři a půl měsíce jedny z největších protestů proti islámskému režimu vůbec. Stovky demonstrantů a desítky policistů během nepokojů přišly o život. Írán začal nad účastníky protestů vykonávat první tresty smrti. Vše začalo v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka Mahsá Amíníová. O život přišla po zadržení mravnostní policií, která ji zatkla za nedbalé nošení islámského závoje.

Tento článek je více než rok starý.

PŘÍBĚHY ROKU 2022 Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je začátek října a v ulicích města Karadž nedaleko Teheránu skandují studentky hesla proti náboženským vůdcům. Nad svými prostovlasými hlavami mávají svlečenými islámskými šátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběhy roku 2022: Protesty po smrti mladé Íránky Mahsy Amíníové připomíná zpravodaj Štěpán Macháček

Smrt Mahsy Amíníové, mladé íránské Kurdky, se stala roznětkou a symbolem celého protestního hnutí.

„Když jsem se o tom dozvěděla, chvěl se mi hlas. Stalo se mi totiž už jednou či dvakrát v životě totéž. Tak jsem si říkala, pokud by mě potkal stejný osud, jak by se asi cítili mí rodiče?“ reagovala na zatčení a smrt Mahsy Amíníové pro stanici Deutsche Welle jedna z mladých obyvatelek Teheránu.

Íránské úřady přispěchaly s verzí, podle které Mahsinu smrt způsobily přirozené zdravotní komplikace. To ale její příbuzní důrazně odmítají.

„Íránské úřady tlačí na její rodiče, aby neposkytovali žádné informace médiím a světu. Kvůli celoíránským protestům je dostupnost internetu omezená, takže je extrémně obtížné získat z Íránu informace o tom, co se děje.“

Erfán Mortezáeí, bratranec zemřelé Mahsy, líčil televizní stanici Sky News rodinné poznatky o průběhu události: „Svědci, kteří s ní byli v policejní dodávce, naší rodině řekli, že během převozu na stanici ji policisté mučili a uráželi. Jakmile přijeli do zadržovací cely, Mahsá ztratila po tom mučení vědomí a zkolabovala.“

Chámeneího výhrůžky 

Podle lidskoprávních organizací zemřelo při následných protestech už 500 lidí. Íránky a Íránci při nich požadují zrušení mravnostní policie, zrušení zákonu o odívání na veřejnosti, nebo dokonce pád celého islámského režimu vlády duchovních. Íránský režim se ale k ústupkům nemá. Nespokojené Íránce se naopak snaží zastrašit.

Írán popravil druhého vězně zadrženého při protestech. Údajně zabil dva členy bezpečnostních sil

Číst článek

„Ti, kdo organizovali tyto protesty záměrně a plánovaně, měli vazby na zahraniční zpravodajské služby. Spáchali tedy zločiny. A my je přeci nenecháme jen tak jít. Režim islámské republiky tyto kriminálníky rozhodně potrestá,“ prohlásil nejvyšší vůdce revoluce ajatolláh Alí Chámeneí.

Režim z protestů viní nepřátelské zahraniční síly. „Plánovaly donutit íránský národ, aby je podporoval. Chtějí, aby Íránci přijali stejné myšlenky, jaké mají američtí nebo britští vůdcové. To je jejich cíl.“

Výhrůžky ajatolláha Chámeneího nebyly plané. Začátkem prosince popravil kat prvního účastníka protestů odsouzeného k trestu smrti. A následovali další.

Popravy Íránce nezastrašily. Protesty naopak nabraly znovu na síle, jak dokazuje demonstrace ze Záhedánu na východě země z 23. prosince. Smrt Mahsy Amíníové byl jen začátek. Kam bezprecedentní vlna protestů v Íránu povede, neumí zatím nikdo předvídat.

Všechny příběhy roku 2022 najdete zde. Vycházet budou postupně.

Íránka na mistrovství světa ve fotbale v Kataru drží dres se jménem mladé kurdské ženy. Její smrt po zadržení mravnostní policií odstartovala vlnu protestů | Zdroj: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme