Finové nechtějí se vstupem do Severoatlantické aliance čekat na Švédsko

Finsko a Švédsko podaly přihlášku do NATO společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Vstup severských států musí schválit všechny členské země Aliance, zatím tak neučinilo Turecko a Maďarsko. Turecký prezident Erdogan v posledních dnech opakovaně naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko.

Tento článek je více než rok starý.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky členských států Severoatlantické aliance

Vlajky členských států Severoatlantické aliance | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Většina Finů je pro to, aby jejich země vstoupila do Severoatlantické aliance samostatně a nečekala na Švédsko, pokud by se přístupový proces v případě Stockholmu protáhl.

‚Neřekneme ano jejich žádosti.‘ Turecko blokuje vstup Švédska do NATO, vadí mu protestní pálení koránu

Číst článek

Podle agentury Reuters to vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil list Ilta-Sanomat.

Finsko a Švédsko podaly přihlášku do NATO společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Vstup severských států musí schválit všechny členské země Aliance, zatím tak neučinilo Turecko a Maďarsko.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v posledních dnech opakovaně naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům.

Umím si představit vstup Finska do NATO dříve než Švédska, říká ministr Lipavský

Číst článek

Rozhořčení Turecka vyvolalo také lednové protestní zapálení koránu ve Stockholmu, proti němuž švédské úřady s poukazem na svobodu projevu nezasáhly.

V průzkumu publikovaném deníkem Ilta-Sanomat 53 procent respondentů odpovědělo záporně na otázku, zda by Finsko mělo čekat na Švédsko i v případě, že by ratifikace začlenění Švédska trvala déle, například kvůli odporu Turecka. Pouze 28 procent dotázaných podpořilo společný vstup.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme