Dánské úřady vyzvedly ‚záhadný‘ objekt od plynovodu Nord Stream 2, jeví se jako kouřová bóje

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře „záhadný“ objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to ve středu agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy. (ilustrační foto) | Foto: Handout/AFP/Profimedia

Potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále Evropy, loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy. V tu dobu plynovodem Nord Stream 1 plyn neproudil, což Rusko zdůvodňovalo nutnou údržbou. Nord Stream 2 sice byl dokončen, ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nebyl spuštěn.

Podle dánské armády byl objekt vyzvednut z hloubky 73 metrů. „Vyšetřování naznačuje, že objekt je prázdná námořní kouřová bóje, která se používá k vizuálnímu značkování. Objekt nepředstavuje bezpečnostní riziko,“ ujistil energetický úřad, podle něhož bylo vyzvednutí předmětu dokončeno v úterý.

Loňské výbuchy potrubí byly pravděpodobně důsledkem sabotáže, ale úřady okolních zemí pachatele stále neznají. Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. List The New York Times nedávno napsal, že za sabotáží mohla stát proukrajinská skupina. Ukrajina jakékoli zapojení do věci odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme