Na Ukrajině vyvinuli raketu s doletem 700 kilometrů, řekl Zelenskyj. Mohla by výrazně změnit chod války

Ukrajinci představili svou novou raketu, která má údajně dolet až 700 kilometrů. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jde o úspěch ukrajinského zbrojního průmyslu. Pokud opravdu doletí takovou vzdálenost, může jít o zbraň, která změní chod války na Ukrajině.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Cíl byl zasažen na vzdálenost 700 km, což je velký úspěch,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o vyzkoušení nové rakety.

Následně zveřejnil tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov záběry startu rakety. Stejné záběry zveřejnil i účet, který patří konstrukční kanceláři Luč, což je vývojářská firma, která novou raketu měla vyvinout a která mimo jiné také vyvinula rakety Neptun, ze které podle některých odborníků tato nová raketa vznikla.

Ruská obrana nad Bělgorodskou oblastí sestřelila dva drony vyslané z Ukrajiny, tvrdí Kreml

Číst článek

Pokud by ale tomu tak skutečně bylo, musela by být raketa v podstatě vyvinuta znovu. Námořní rakety jsou totiž mnohem jednodušší než ty letící nad pevninou už kvůli tomu, že nemusí mít systémy, které neustále sledují, co se děje pod nimi.

Rozdíl je také ve vzdálenosti doletu. Neptun je totiž na rozdíl od nově představené rakety schopný doletět jen asi 320 až 350 kilometrů daleko. Při vývoji nové rakety by tedy technici museli navýšit tuto vzdálenost na přibližně dvojnásobek.

Ať už se ale raketa vyvinula z Neptunu nebo na základě úplně jiné techniky, pokud skutečně doletí slibovaných 700 kilometrů, mohla by ukrajinská armáda výrazně změnit situaci na bojišti.

Západní státy, od kterých Ukrajina zásadní podíl zbrojního materiálu dostává, totiž odmítají dodávat zbraně, které by mohl Kyjev využít k útoku na území Ruska.

Raketa s doletem stovek kilometrů by tedy změnila situaci i co se týče třeba letišť, odkud startují strategické bombardéry. Ty by musela ruská armáda posunout dál od hranic.

Otázka funkčnosti

Základní otázkou ale stále zůstává, kolik takových raket jsou Ukrajinci schopni vyrobit. Pokud půjde o jednotky kusů, tak to situaci zřejmě skutečně nezmění.

Postupuje pomaleji, ale pokračuje. Ukrajina má na protiofenzivu ještě 30 až 45 dní, říká americký generál

Číst článek

Na kolik raketa funguje, či nefunguje, navíc zatím není jasné. V posledních dnech se objevila zpráva o zásahu protileteckého systému S-400 na Krymu, což je místo, kam obvykle ukrajinské rakety nedolétnou. To by napovídalo, že nový typ raket skutečně existuje.

I přesto ale není jisté, kde se zasažený cíl, o kterém Zelenskyj mluvil, nachází. 700 kilometrů je navíc na válku vedenou na Ukrajině obrovská vzdálenost. Třeba Moskva je od ukrajinských hranic 420 kilometrů daleko.

S raketou schopné téměř dvojnásobné dráhy by tedy Ukrajinci mohli výrazně rozšířit své možnosti.

Ondřej Soukup, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme