‚Polsko nedovolí, aby nás zaplavilo ukrajinské obilí.‘ Premiér Morawiecki se obává o zemědělce

Varšava v pátek nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské zemědělce. Oznámil to v úterý polský premiér Mateusz Morawiecki. Na stanovisko Evropské unie se ohlížet nechce.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Morawiecki oznámení zveřejnil krátce předtím, než měl o této záležitosti jednat jeho kabinet | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Polsko nedovolí, aby nás zaplavilo ukrajinské obilí,“ uvedl Morawiecki na sociální síti X, dříve známé jako Twitter. „Bez ohledu na to, jaké bude rozhodnutí bruselských úředníků, naše hranice neotevřeme,“ dodal.

Evropská komise v květnu povolila Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen, tranzit do dalších zemí ale není omezen. Zákaz měl skončit 15. září.

Morawiecki oznámení zveřejnil krátce předtím, než měl o této záležitosti jednat jeho kabinet. Na pořad jednání má zákaz vývozu ukrajinských zemědělských plodin přijít také v Evropském parlamentu, připomíná agentura AP.

Většina pro polskou opozici? Právo a spravedlnost podle průzkumu ztrácí šance na složení vlády

Číst článek

Evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, který je bývalým polským ministrem zemědělství, v úterý uvedl, že usiluje o prodloužení embarga.

Polsko posílá sousední Ukrajině vojenskou a humanitární pomoc v boji proti ruské invazi. Po protestech polských zemědělců však Varšava dovoz ukrajinské zemědělské produkce nekompromisně zakázala.

Polsko se nachází uprostřed kampaně před parlamentními volbami 15. října. Zemědělci patří mezi časté voliče Morawieckého strany Právo a spravedlnost (PiS).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme