Rychlíkem se rozléhal Hitlerův hlas. V Rakousku sílí extremismus, aktuální situace posiluje krajní pravici

Aktuální situace podle spolkových úřadů vytváří v Rakousku vhodné podmínky pro vzestup krajní pravice. To zaměstnává policii i bezpečnostní služby, které monitorují skupiny, u nichž hrozí extremismus. Hlavním polem radikálů je v této době internet. Zemí v těchto týdnech rezonuje případ nahrávky Adolfa Hitlera, která zněla ve vlaku do Vídně.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti očkování proti covidu v Rakousku

Za vzestupem krajní pravice rakouské úřady vidí protesty proti koronavirovým opatřením během pandemie (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Rakouští kriminalisté v tomto týdnu zadrželi dva muže, kteří se v rychlíku do Vídně zmocnili reproduktorů, ze kterých probíhají hlášení zastávek a informací pro cestující. Skrz reproduktor začali po celém vlaku pouštět nahrávku z projevů Adolfa Hitlera a s nacistickými hesly jako „Sieg Heil“, což vyvolalo velké pře u cestujících.

Historický úspěch komunistů i dále rostoucí svobodní. Salcburské volby zvýraznily krizi tradičních stran

Číst článek

Rakouské dráhy už na oba dva muže podaly trestní oznámení, šíření nacistického obsahu je v Rakousku trestným činem.

Podle úřadu pro státní bezpečnost a zpravodajství rakouští kriminalisté vyšetřovali v loňském roce zhruba 660 osob ve spojitosti s extremismem, desítky lidí zadrželi. Podnikli také desítky domovních prohlídek a sledují i řadu skupin vykazujících podezřelé znaky. Hlavním bitevním polem je teď internet, kam svou pozornost policie zaměřuje nejvíc.

Vzestupu krajní pravice podle úřadu nahrává současné dění. Zpočátku to byla pandemie koronaviru a masové demonstrace, které se v Rakousku konaly. Pak přišla válka, energetická krize a inflace a důvěra ve stát a systém začala oslabovat. Takový fenomén lze ale pozorovat ve většině Evropy.

Policie ale nesleduje pouze krajní pravici, zaměřuje se i například na islámský radikalismus nebo dokonce radikální klimatické aktivisty. To kvitují populisté, jako je třeba strana FPÖ, tedy rakouští svobodní.

Pavlína Nečásková, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme