Polský ministr požaduje demisi generálů kvůli ruské raketě u Bydhoště. Sám čelí kritice za komunikaci

Ruská raketa Ch-55, která loni v prosinci dopadla nedaleko Bydhoště, v Polsku dodnes budí emoce a rozpory. Dokonce i mezi ministrem obrany a generály. Šéf resortu obrany obvinil z hrubé nedbalosti operačního velitele polských ozbrojených sil a náčelníka generálního štábu. Požádal i o jejich demisi.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo v lese, kam loni v prosinci dopadla u Bydhoště ruská raketa.

Místo v lese, kam loni v prosinci dopadla u Bydhoště ruská raketa. | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Ministr obrany Mariusz Błaszczak požaduje demisi dvou generálů, konkrétně operačního velitele ozbrojených sil generála Tomasze Piotrowského, kritizuje také šéfa generálního štábu Rajmunda Andrzejczaka. Generálové ovšem mají zastání na nejvyšším místě, tedy přímo u prezidenta Andrzeje Dudy.

„Výdobytek ruské techniky.“ Poláci našli hlavici rakety, která dopadla v lese u Bydhoště, je z betonu

Číst článek

Ten oba nepřímo podpořil při cvičení Anakonda 23, které skončilo 16. května. Duda na cvičiště dorazil a s oběma se vyfotil. Právě prezident je v Polsku ten, kdo generály jmenuje. Obou generálů se zastávají také jejich kolegové z armády. 

Kritika ze strany ministra obrany souvisí s ruskou raketou Ch-55, která v prosinci překonala přes 400 kilometrů vzdušného prostoru. Následně bez výbuchu dopadla do zalesněné oblasti nedaleko Bydhoště, kde se nachází strategické body nejen polské armády, ale také NATO. Ministr obrany v minulosti tvrdil, že generál Piotrowski selhal, když ho 16. prosince o incidentu neinformoval.

Ruská raketa Ch-55 (schopná nést jadernou hlavici) která dopadla v prosinci do lesa nedaleko 🇵🇱 Bydhoště (přes 400 km od 🇺🇦 i 🇧🇾 hranic), a kterou náhodně našel civilista na konci dubna, neměla bojovou hlavici, ale hlavici vyplněnou betonem - potvrdil vedoucí kanceláře prezidenta

16:58 – 19. 05. 2023

1 8

Jenže podle jiných současných i bývalých vojenských činitelů musel generál dostat informaci minimálně o den později, tedy 17. prosince v osm hodin ráno v denním hlášení. To je také důvod, proč mnozí požadují zveřejnění této zprávy.

Otázka komunikace

Kritika se váže také k počínání ministra obrany Błaszczaka. Šéf resortu nařídil pátrat po raketě ze vzduchu, ale při přechodu na pozemní pátrání akci omezil. Rozhodl po raketě pátrat tajně, našel ji tak náhodou civilista až na konci dubna.

Východní křídlo jako ‚tahoun‘ bezpečností politiky. Kreslí hranici mezi Evropou a Ruskem, říká odbornice

Číst článek

Terčem kritiky je také celá komunikace kolem nálezu rakety, ministerstvo totiž dlouho nekomunikovalo vůbec. Informace podával pouze ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro z pozice své druhé funkce, tedy nejvyššího státního zástupce.

Spolustraníci Błaszczakovi také vytýkají, že se po celou dobu krize veřejně neukázal. Nejvíc se ho zastává šéf strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski, který zároveň tvrdí, že kdo Błaszczaka kritizuje, ten posluhuje Kremlu.

Polský deník Gazeta Wyborcza ovšem uvádí, že ministr obrany nezískal ani plnou podporu svého spolustraníka premiéra Morawieckého, ani prezidenta Dudy, který se naopak zastává generálů.

Problém s obranou?

V Polsku se momentálně řeší zejména špatná komunikace kolem celého případu. Podle zdrojů Gazeta Wyborcza selhala komunikační podpora ministra obrany Błaszczaka. Nezodpovězené zůstávají také otázky, jestli Polsko nemá problém s protivzdušnou obranou, když při sledování raketu ztratilo.

Ruská stíhačka se nebezpečně přiblížila k polskému letounu. NATO uvedlo do pohotovosti bojová letadla

Číst článek

Polsko navíc vystupuje jako velký spojenec Ukrajiny v obraně proti ruské agresi a zároveň má ambici mít nejsilnější armádu ve východním křídle NATO. To si uvědomuje právě prezident Duda, který se snaží oba tábory usmířit, přestože momentálně nemá nejlepší vztahy s ministrem obrany.

Prezident minulý čtvrtek pozval Błaszczaka i generála Piotrowského do Národního bezpečnostního úřadu. Oficiálním důvodem schůzky byly přípravy na vrcholný summit NATO v červenci ve Vilniusu. Neoficiálně se Duda podle komentátorů spíše snaží urovnat spor, protože v atmosféře války v sousední zemi není čas na to, aby proti sobě stáli úřady a generálové.

premium bootstrap themes

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme