‚Jeden za všechny a všichni za jednoho.‘ Mobilizovaní Rusové se vzbouřili kvůli chybějícím výplatám

Je to měsíc a půl, co prezident Vladimir Putin vyhlásil v Rusku mobilizaci, oficiálně označovanou za částečnou. Provází ji ale stále řada excesů. Kromě špatných podmínek a chybějícího výcviku si někteří mobilizovaní stěžují i na to, že nedostávají slíbené výplaty od státu. V Uljanovsku v Povolží kvůli tomu v jednom z výcvikových center dokonce vypukla vzpoura.

Uljanovsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští rezervisté z Rostovské oblasti

Ruští rezervisté z Rostovské oblasti | Zdroj: Reuters

První zprávy o tom, že část mobilizovaných odmítá pokračovat ve výcviku, začaly přicházet z armádního přípravného centra v Uljanovsku v Povolží již v úterý večer prostřednictvím telegramového kanálu Serditaja Čuvašija (v překladu Rozzlobené Čuvašsko).

Rusko neuspělo v Radě bezpečnosti OSN. Chtělo rezoluci o výrobě biologických zbraní na Ukrajině

Číst článek

Právě z Čuvašska, dalšího z povolžských regionů, mají totiž vzbouření rekruti pocházet. Region skoro ze tří čtvrtin obývá národnostní menšina Čuvašů. Příslušníky menšin přitom současná mobilizace disproporčně zasáhla v porovnání s etnickými Rusy.

Některá z videí, která zveřejnil zmiňovaný kanál na síti Telegram, zachycují vzbouřence skandovat přímo v čuvaštině.

Příčinou toho, že dotyční vypověděli nadřízeným poslušnost, se stal fakt, že navzdory příslibům Kremlu nedostali avizované výplaty. V říjnu přímo prezident Vladimir Putin ujišťoval, že každý z povolaných Rusů bude dostávat měsíčně 195 tisíc rublů, v přepočtu skoro 80 tisíc korun. Tedy asi trojnásobek průměrného měsíčního platu v Rusku.

Jde přitom o průměr v rámci celé Ruské federace, v některých regionech, například v Ingušsku, je však průměrná mzda dvakrát nižší. V přepočtu jde asi 12,5 tisíce korun.

Dopis veřejnosti

„Riskujeme vlastní životy, jdeme na jistou smrt kvůli vašemu bezpečí a životu v míru!“ uvedli vzbouření odvedenci v dopise, který adresovali ruské veřejnosti. „Kvůli čemu bychom měli jít bojovat za tento stát a ponechat naše rodiny bez podpory?“ namítali v prohlášení.

Podle jednoho z vojáků jim nadřízení řekli, že dokud nebudou zařazeni do konkrétních jednotek, budou dostávat 25 tisíc rublů, v přepočtu asi 10 tisíc korun měsíčně. Podle dotyčného ale doteď neobdrželi ani to.

Stažená vlajka, opuštěná kontrolní stanoviště. Ruští vojáci se zřejmě stahují z Chersonu

Číst článek

Jak informoval telegramový kanál Baza, záhy poté, co nespokojení Čuvaši vyšli na plac před kasárnami a začali mimo jiné skandovat heslo „Jeden za všechny a všichni na jednoho“, měla na místě zasahovat Národní garda, která je přímo podřízená úřadu ruského prezidenta a podílí se mimo jiné na rozhánění nepovolených demonstrací.

Nejméně jednoho ze vzbouřenců pak měla zatknout, jak zachycuje video zveřejněné kanálem Serditaja Čuvašija.

Navzdory tomu revolta ve výcvikovém středisku pokračovala i další den. Jak popsali někteří z mobilizovaných serveru Idel.Realii, projektu spadajícímu pod Rádio Svobodná Evropa, odmítli dál pokračovat ve vojenské přípravě.

Tentýž den podle nich výcvikové středisko navštívil zástupce vedoucího úřadu čuvašského gubernátora Vladimir Stěpanov. K nelibosti mobilizovaných krajanů jim ale nedal žádný konkrétní příslib vyplacení slíbených peněz. Nic takového nezmínil později večer ve svém projevu ani přímo lídr Čuvašska Oleg Nikolajev.

Konec mobilizace

Minulý týden ruský ministr obrany Sergej Šojgu veřejně prezidentu Putinovi oznámil, že mobilizace – oficiálně částečná – byla dokončená a do ruské armády bylo povolaných avizovaných 300 tisíc mužů.

Fakticky ovšem nic nebrání tomu, aby dál pokračovala. Z právního hlediska může konec mobilizace oznámit pouze prezident ve svém výnosu, tak jako oznámil i její začátek. A to se nestalo.

Rusko a Ukrajina si vyměnily válečné zajatce. Vrátilo se celkem 214 vojáků

Číst článek

Vladimir Putin se zkraje týdne nechal slyšet, že údajně nad něčím takovým zatím neuvažoval. „Abych byl upřímný, ani jsem nad tím nepřemýšlel. Proberu to s právníky, zda je nutné výnosem oznámit, že (mobilizace) skončila. Skončila ale,“ ujišťoval ruský prezident na tiskové konferenci v Soči po jednání s lídry Arménie a Ázerbájdžánu.

Prezidentský dekret o zahájení mobilizace přitom ve zveřejněné části vůbec neuvádí, kolik lidí by mělo dostat povolávací rozkaz, ani jak dlouho bude mobilizace trvat. Předpokládá se, že toto ošetřuje jeden z jeho bodů, který nechal Kreml utajit.

Jak už dřív s odkazem na zdroje v prezidentské administrativě informovala ruská exilová média, weby Novaja gazeta Jevropa a Meduza, právě utajený bod má údajně zmiňovat plán povolat do zbraně až jeden milion, respektive jeden milion dvě stě tisíc mobilizovaných. Namísto tří set tisíc, o nichž mluvil ministr obrany Šojgu.

Mrtví mobilizovaní

Hned první týden poté, co prezident Putin na konci září vyhlásil mobilizaci, se začala objevovat oznámení o smrti mobilizovaných, ačkoliv ruská armáda ujišťovala, že se jim dostane řádné přípravy.

Invaze na Ukrajinu byla Putinovou chybou. Jeho pád je ale v nedohlednu, tvrdí západní činitel

Číst článek

Moskva oficiálně nezveřejnila bilanci, kolik odvedených Rusů již zemřelo. Zmiňovanému exilovému deníku Novaja gazeta Jevropa se však podařilo potvrdit, že zahynula už víc než stovka mobilizovaných, byť reálně bude jejich počet podstatně vyšší.

Podle ruského ministra obrany Šojgua mělo na Ukrajinu již zamířit 82 tisíc mobilizovaných.

Ze stovky případů, kdy se smrt odvedených Rusů podařilo ověřit, podle deníku Novaja gazeta Jevropa každý pátý zahynul ještě před odjezdem na frontu: při rvačkách, pod vlivem alkoholu nebo drog, případně se jednalo o sebevraždu nebo nehodu.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme