Nabídka mírových jednání je od Kremlu mystifikace, upozorňuje bývalá zpravodajka v Moskvě

Náměstek ruského ministra zahraničí vybídl Ukrajinu k mírovým jednáním. Ovšem bez jakýchkoli podmínek a na základě té reality, která existuje. Kyjev nabídku označuje za další důkaz, že jednání nemají smysl. „Obávám se, že to není nabídkou v pravém slova smyslu. Je to jen další z řady mystifikací. Snaha vyvolat dojem, že je Rusko nakloněné vyjednávání, ale samozřejmě s řadou podmínek,“ soudí Ivana Milenkovičová, bývalá zpravodajka v Rusku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci během přehlídky na ruský Den vítězství

Místo ukončení války naopak Rusko chystá velkou ofenzivu, upozorňují vojenští experti (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Ruští představitelé vypouštějí prohlášení o tom, že Rusko je ochotné zasednout k jednacímu stolu. Ale reálná situace svědčí o opaku. A sice že se Rusko nechystá invazi ukončit a že se chystá dál pokračovat v bojích,“ usuzuje bývalá zpravodajka v pořadu Jak to vidí... na Dvojce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: zpravodajka ČRo Ivana Milenkovičová. Moderuje Zita Senková

Této taktiky se podle Milenkovičové využili představitelé Kremlu i před začátkem invaze. 

„Tehdy Rusko vyvolávalo v rámci normandské skupiny dojem, že dělá vše pro to, aby válka neeskalovala do té podoby, kde jsme teď. Objevovala se celá řada prohlášení, že je i v ruském zájmu, aby nedošlo k otevřenému plnohodnotnému konfliktu. Zároveň ale Rusko připravovalo svoji veřejnost, svůj mediální prostor na začínající invazi,“ připomíná zpravodajka.

Rusové v ukrajinském zajetí popsali hrůzy z fronty i chování velitelů. Zabití jim hrozilo z obou stran

Číst článek

Rusko napadlo Ukrajinu před rokem. „Přesto se pořád ve veřejném prostoru mluví o zvláštní vojenské operaci, i když občas slovo válka ze strany vrcholných ruských představitelů zazní,“ upozorňuje Milenkovičová. 

„Jako jeden z prvních, kdo toto slovo použil, byl například zástupce vedoucího prezidentské administrativy Sergej Kirijenko, když říkal, že Rusko bude schopné zvítězit, pokud to bude válka všech, válka národní.“

Místo ukončení války naopak Rusko chystá velkou ofenzivu, upozorňují vojenští experti.

„Rusko chystá reformu systému vojenských komisariátů tak, aby existovala ucelená databáze mužů, případně i žen, kteří můžou být povoláni do zbraně.“

„Nasvědčuje tomu i fakt, že Rusko momentálně chystá zásadní reformu systému vojenských komisariátů tak, aby existovala ucelená databáze mužů, případně i žen, kteří můžou být povoláni do zbraně. To byla velká bolístka první vlny mobilizace na podzim, kdy neexistoval ucelený soubor dat o občanech,“ říká bývalá zpravodajka.

„Stejně tak se ruská armáda chystá nabídnout invazním vojskům nové uniformy, které mají být lepší, kvalitnější a teplejší.“

Vertikála moci a hierarchie lži

Západ chystá proti Rusku už desátý balíček sankcí. Podle Milenkovičové budou unijní sankce zřejmě i předmětem chystaného projevu Vladimira Putina, který byl avizovaný na 21. února, výročí takzvaného připojení Luhanské a Doněcké oblasti k Rusku.

„Putin se bude s největší pravděpodobností snažit přesvědčit svoji veřejnost o tom, že Rusko sankce ustálo, že našlo alternativní zdroje, a že naopak ze stávající situace vzešlo posílené,“ odhaduje Milenkovičová.

Vleklý konflikt už podle ruské propagandy není vynucená nezbytnost, ale Putinův mazaný plán

Číst článek

To potvrzují i ruská nezávislá média působící z exilu. „Například zpravodajský web Meduza rovněž naznačuje, že Vladimir Putin bude hlavně uklidňovat ruskou veřejnost. Poskytne jim zřejmě náhled na sociální jistoty, které stát nabízí účastníkům vojenských akcí, a bude vyzdvihovat, že Rusko není na kolenou, že je schopné dál pokračovat v započatém kurzu.“

Nakolik je samotný ruský prezident Putin dobře informovaný o tom, jak ruská invaze probíhá, si není Milenkovičová jistá:

„Systém je natolik neprodyšný a izolovaný, ruská vertikála moci je tak netransparentní, že snad ani západní rozvědky nemají stoprocentně přesné informace o tom, co se odehrává v Kremlu.“

Existují ale indicie, podle kterých není Putin informovaný zcela přesně. „Je tam hierarchie lži. Podřízení ve všech možných profesích mají potřebu pro své nadřízené zkreslovat údaje a podávat vylepšená hlášení. Tohle se nabaluje od jednoho patra k dalšímu,“ připomíná bývalá zpravodajka. 

„Řekla bych, že pokud může Vladimira Putina něco ohrozit, tak je to jeho vlastní zdraví a smrtelnost.“

Podobné to bylo už v pandemii: „Na úrovni nemocnic byla vykazována naprosto katastrofická situace, ale hlášení, která se dostala do Moskvy na ministerstvo zdravotnictví, potom vypadala zcela jinak.“

Přesto zůstává podle ní pozice Vladimira Putina v Kremlu neochvějná. „Řekla bych, že pokud ho může něco ohrozit, tak je to jeho vlastní zdraví a smrtelnost. Ale zatím se nerýsuje velký politický konkurent, ať v řadách armády, nebo politického spektra, o občanské společnosti nemluvě.“

Organizovaná opozice už v Rusku není, dodává Milenkovičová:

„Jsou tu spíš rozptýlené ostrůvky odporu, často v podobě jednotlivců nebo malých skupinek. Ale ve smyslu organizované politické opozice, která by byla schopná podniknout větší akce, demonstrace, tak nic takového už nemůžeme v Rusku vidět.“

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Zita Senková, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme