Rusko vítá vítězství Ivanišviliho v gruzínském parlamentu. Mluví se o obnovení vztahů

Moskva úspěch Ivanišviliho přivítala ústy premiéra Dmitrije Medvěděva. Podle něj je výběr gruzínských voličů znamením toho, že obyvatelé Gruzie stojí o změnu a chtějí ji. A také že se v parlamentu objeví konstruktivnější a spolehlivější síly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz gruzínských parlamentních voleb Bidzina Ivanišvili

Vítěz gruzínských parlamentních voleb Bidzina Ivanišvili | Zdroj: Reuters

Reakce přišla i od člena mezinárodního výboru ruské Dumy Vjačeslava Nikolova, který prohlásil, že cokoli udrží Saakašviliho dál od nástrojů moci, je pro rusko-gruzínské vztahy plusem.

Hodně se totiž mluví o budoucnosti vztahů mezi Ruskem a Gruzií. Dnes obě země nemají žádné diplomatické spojení.

Ozvaly se například apely na zrušení embarga na dovoz minerálky a vína do Ruska, vízové povinnosti, na zavedení přímých letů z Tbilisi a celkově na oživení vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O gruzínských volbách mluvila na Rádiu Česko zpravodajka Lenka Kabrhelová a také europoslanec Milan Cabrnoch, který jako předseda monitorovací mise Evropského parlamentu dohlížel na spravedlivý průběh voleb

„Určité vylepšení vztahů s Ruskem je v zájmu Gruzie, protože silně konfliktní vztah, který nastavil prezident Saakašvili, se odráží velmi negativně jak politicky, tak samozřejmě ekonomicky na situaci Gruzie. Nová politická formace určitě může dopomoci nějakému vylepšení vztahů,“ říká Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů.

Saakašvili řekl, že sice nesouhlasí s tím, co navrhuje Gruzínský sen jako hlavní body své politiky, nicméně že je ochoten se stranou spolupracovat. A to by se mělo projevit i v otázce zahraniční politiky.

„Jakým způsobem spolu zvládnou koexistovat ve standardní politické praxi, se teprve uvidí. Já si myslím, že se situace v principu uklidní,“ říká Střítecký.

Ivanišvili získal v pondělním hlasování se svou stranou Gruzínský sen přes 55 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci mezi novým gruzínským premiérem a stávajícím prezidentem mluvil na Rádiu Česko Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů

Na spravedlivý průběh voleb dohlíželo ve více než 3700 volebních obvodech kolem 1500 zahraničních pozorovatelů a dalších asi 60 tisíc aktivistů gruzínských nevládních a společenských organizací.

Volby v Gruzii sledoval i předseda monitorovací mise Evropského parlamentu Milan Cabrnoch.

„Mohu říci, že volby v Gruzii splňovaly předpoklady toho, co v Evropě uznáváme za volby, které odpovídají evropským standardům. Nesetkal jsem se nikde s ničím, co by naznačovalo úmyslné porušování pravidel se snahou změnit volební výsledek nebo ho nějak upravit,“ říká Cabrnoch.

V Gruzii trvá demokracie teprve osm let a Gruzíni se volební proces teprve učí.

„Nikdo není perfektní. Dopouštěli se některých technických chyb. Kampaň byla velice vyhrocená, hodně polarizovaná. Nevyhnula se ani velmi ostrým osobním výpadům, útokům a provokacím,“ svěřuje se s osobními zkušenostmi Cabrnoch.

Ivanišvili vyzval Saakašviliho k odstoupení

Ivanišvili krátce poté, co prezident Michail Saakašvili uznal porážku své Sjednocené národní strany, vyzval hlavu státu i k odstoupení z jeho čela a k vypsání předčasných voleb prezidenta.

Saakašvili ale chce ve funkci setrvat do termínu řádných voleb v roce 2013. Podle gruzínských médií to tvrdí jeho nejbližší spolupracovníci.

„Nyní je třeba se naučit žít se situací, kdy prezident bude reprezentovat nějaký jiný politický blok než předseda vlády nebo dominantní síla v parlamentu. Za rok budou prezidentské volby a situace se určitým standardním politickým způsobem promění,“ dodává Vít Skřítecký.

Michaela Vydrová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme