Expert o zatykači na Putina: Je to historická událost. Hrozí mu, že když opustí Rusko, předají ho ke stíhání

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Soud je stíhá v souvislosti s invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska. Rusko jurisdikci soudu neuznává. „Putinovi to limituje prostor pohybovat se v mezinárodní diplomacii,“ uvedl pro Radiožurnál odborník na mezinárodní právo z Masarykovy univerzity Lubomír Majerčík.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu k připojení čtveřice regionů Ukrajiny

Na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal trestní soud zatykač v souvislosti s válkou na Ukrajinu | Foto: Sputnik/Gavriil Grigorov | Zdroj: Reuters

Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvítal, že Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Putina tak rychle. Jaký skutečný význam ale tento krok má, a ve kterých zemích tedy mezinárodní zatykač z Haagu platí?
Význam je ve dvou rovinách. V symbolické rovině rozsudek delegitimizuje všechny kroky ruského prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor o zatykači na Vladimira Putina s odborníkem na mezinárodní právo Lubomírem Majerčíkem

Mezinárodní trestní soud přitom není soud jenom západních zemí, ale přistoupilo k němu 123 zemí z celého světa. To se týká i zemí, kde Putin může mít relativní podporu mezi obyvatelstvem. Tato instituce na něho najednou vydala zatykač, a to ho v symbolické rovině musí velmi poškodit.

V praktické rovině to má daleko větší význam. Pro Putina to totiž znamená, že nemůže cestovat do zemí, které přistoupily k Římskému statutu Mezinárodního trestního soudu, protože z těchto zemí by musel být předán ke stíhání. Jemu to tak velmi omezuje prostor, kde se může v mezinárodní diplomacii pohybovat.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Putina, viní ho z únosů ukrajinských dětí do Ruska

Číst článek

Jak vypadá celý proces až k vydání zatykače v souvislosti s vojenskou agresí na území jiného státu? Co muselo proběhnout, a co musejí mít soudci v ruce, aby zatykač vydali?
Celé řízení začalo celkem brzy - 28. února 2022 prokurátor Mezinárodního trestního soudu oznámil, že se situací zabývá. Ukrajina sama potom souhlasila s tím, aby došlo k vyšetřování události na jejím území.

Navíc státy západní Evropy, včetně České republiky, i z celého světa, začaly dávat podněty k Mezinárodnímu trestnímu soudu, aby se tím začal zabývat.

Opět tedy vidíme, že celé mezinárodní společenství usiluje o to, aby byl Putin odsouzený. Potom bylo na prokurátorovi, aby získal dostatek důkazů, kterými nyní přesvědčil soudce, tříčlenný senát, že je oprávněný důvod domnívat se, že došlo u těchto dvou osob k spáchání zločinů. Rozhodnutí tedy učinili soudci podle důkazů od prokurátora.

Shromáždené důkazy

Jakou podobu mohou mít důkazy shromážděné proti Vladimiru Putinovi a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Lvovové-Bělovové?
Důkazů může být celá řada. Žijeme v době, kdy lze odposlouchávat, kdy není žádným tajemstvím, že jsou přesouvány děti. Ruská federace dokonce i změnila svoji legislativu, která umožňuje nezletilým zrychleně získat ruské občanství.

Čínský prezident navštíví příští týden Rusko. S Putinem budou jednat o válce na Ukrajině

Číst článek

To se tedy ví, ale další informace a důkazy můžou poskytovat samozřejmě Eurojust, vnitrostátní orgány zemí, i třeba České republiky, od obětí nebo od uprchlíků z Ukrajiny.

Rusko Mezinárodní trestní soud v Haagu neuznává a je jasné, že Vladimira Putina nevydá. Znamená to, že bude souzen v nepřítomnosti?
To u Mezinárodního trestního soudu možné není. V nepřítomnosti souzen nebude, stále mu ale hrozí to, že kdykoli se pohne z Ruské federace do země, která uznává Mezinárodní trestní soud, bude předaný ke stíhání.

Těchto podezřelých na svobodě u Mezinárodního trestního soudu je několik. Ale daleko víc už je těch, které Mezinárodní trestní soud odsoudil. Dřív nebo později se tedy ti, na které byl vydán zatykač, nakonec dostali do vazby a jsou souzeni.

Dá se případný proces proti Putinovi srovnat s nějakým případem, kterým se už Mezinárodní trestní soud v Haagu zabýval?
Opravdu je to historická událost, asi je bezprecedentní. Víme, že prezidenti státu už byli v minulosti souzení - Slobodan Milošević tribunálem pro Jugoslávii, nebo Saddám Husajn. U Mezinárodního trestního soudu je ale takto vysoce postavená osoba poprvé.

Věra Štechrová, bko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme