Skotský premiér s muslimskými kořeny. Humza Yousaf je symbolem nového progresivního Skotska

Skotská národní strana si do svého čela zvolila Humzu Yousafa, následně ho na postu regionálního premiéra potvrdila i tamní sněmovna. Yousaf představuje symbol nového „inkluzivního Skotska“. Nese si hned několik prvenství. Stal se nejmladším lídrem země, zároveň také prvním premiérem reprezentujícím etnickou menšinu a prvním praktikujícím muslimem v úřadě. Zasazovat se chce za nezávislost Skotska i boj proti rasové a náboženské diskriminaci.

Edinburgh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-076589548_230329-154550_kac.jpg

Skotští poslanci zvolili nového premiéra. Stane se jím sedmatřicetiletý Humza Yousaf | Foto: Oguz Kagan Meydan / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Profimedia

Prarodiče sedmatřicetiletého Yousafa imigrovali do Británie z Pákistánu a živili se manuální prací v továrně. Sámotnému Yousafovi se dostalo solidního zázemí. Jeho otec pracující jako účetní mu zajistil vzdělání na soukromé střední škole Hutscheson’s Grammer private school, která posloužila jako odrazový můstek pro Yousafovu příští kariéru a studium politologie na univerzitě v Glasgow.

Tohle je důležitý historický moment: V Edinburghu se s premiérkou přišly rozloučit stovky lidí

Číst článek

„Jsem nesmírně vděčný svým prarodičům, kteří se vydali na odvážnou cestu a přišli do Spojeného království, aniž by se domluvili anglicky. Tehdy by si ani ve svých nejdivočejších snech nedokázali představit, že se jejich vnuk jednou dostane do čela Skotska,“ řekl Yousaf po svém zvolení.

Důležitý precedens

V parlamentu začínal jako asistent prvního poslance s asijským původem Bashira Ahmada. Sám do poslaneckého křesla usedl v roce 2011 a brzy na to se stal prvním a jediným muslimským členem skotské vlády.

Druhým muslimským lídrem strany ve Skotsku je Anas Sarwar, který od roku 2021 vede Skotskou Labouristickou stranu a v posledním hlasování se také ucházel o premiérské křeslo.

Generace Trainspottingu: ve Skotsku umírá na předávkování několikanásobně víc lidí než v Evropě

Číst článek

„Většina poslanců jsou členy stran, v jejichž čele stojí zástupci etnických menšin muslimského vyznání. Nikdo se nad tím nepozastavuje, což mi dává víru, že se jako národ posouváme kupředu,“ vyjádřil se Yousaf. Na politické scéně proslul ostrou antirasistickou rétorikou a bojem proti diskriminaci.

Skotský profesor Nasar Meer v komentáři pro britský deník The Guardian vyzdvihuje důležitost Yousafova příběhu. Je důkazem toho, že antirasistický a nacionalistický postoj se nevylučují.

V jiném komentáři ilustruje The Guardian na jeho Yousafově zvolení ideu „inkluzivního Skotska“ nabízejícího rovné příležitosti ve veřejném životě, která se pomalu stává realitou.

Výměna premiérů

Yousaf ve funkci nahradí Nicolu Sturgeonovou, která po osmiletém působením oznámila rezignaci v polovině února. Formálně ji nabídla britskému králi Karlovi III. tento týden. Yousafa veřejnost dlouhodobě vnímala jako přirozeného pokračovatele její progresivní politiky.

V pondělí získal Yousaf post předsedy nejsilnější skotské strany SNP, když s 52 procenty hlasů porazil protikandidátku Kate Forbesovou. Ta ho před hlasováním ostře kritizovala za jeho předchozí působení ve vládě premiérky Sturgeonové.

Odchod skotské premiérky Sturgeonové: problémy zůstávají, v Londýně bouchají šampaňské

Číst článek

Naposledy zastával funkci ministra zdravotnictví, které v celé Británii čelí masivní krizi. Forbesová poukazovala zejména na extrémně dlouhé čekací lhůty na lékařské zákroky, které Yousaf podle ní „přehlížel“.

Poslanci skotského parlamentu v Edinburghu se však den na to vyslovili v hlasování v Yousafův prospěch a zvolili ho také regionálním premiérem. Hlas mu dalo 71 z celkového počtu 129 poslanců, podpořili ho zástupci jeho strany SNP a Zelených, uvádí The Guardian.

Cesta ke skotské nezávislosti

Yousaf patří k hlasitým propagátorům odtržení Skotska od Spojeného království. Už před zvolením řekl televizi Sky News, že nechce čekat na další parlamentní volby. Jeho cílem je oživit debatu o budoucím setrvání či osamostatnění Skotska.

Pro odtržení by dnes hlasovalo jen asi 40 procent Skotů. Centrální vláda v Londýně navíc konání druhého referenda odmítá.

Podle ČTK by však nyní pro odtržení hlasovalo jen asi 40 procent Skotů. Centrální vláda v Londýně navíc konání druhého referenda odmítá. Britský premiér Rishi Sunak přesto uvedl, že se těší na budoucí spolupráci s nově zvoleným skotským premiérem.

Alister Jack, který skotské zájmy reprezentuje ve vládě v Londýně, doufá že Yousaf zemi sjednotí a nebude náladu ve společnosti více polarizovat. „Doufám, že odloží stranou svou posedlost nezávislostí a zaměří se na spolupráci s centrální vládou tak, aby pomohl zlepšit životy Skotů,“ okomentoval nástup nového regionálního premiéra.

I’ve just spoken to @Humza Yousaf to congratulate him on becoming the new First Minister of Scotland.

I’m looking forward to working with him to deliver on the priorities that matter most to people across Scotland - from cutting NHS waiting lists to growing our economy.

19:20 – 28. 03. 2023

209 2043

Eliška Volencová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme