Sever Spojených států sužuje zimní bouře. Skoro 800 tisíc domovů je bez elektřiny, neodstartovalo 1600 letů

Dva klimatické extrémy zažívají v těchto dnech obyvatelé Spojených států. Zatímco na jihovýchodě od Floridy přes pobřeží Atlantiku až k metropoli Washingtonu panují skoro letní teploty kolem 27 stupňů, v severních státech lidé čelí nové zimní bouři s tuhými mrazy. Varování před extrémními výkyvy počasí vydala americká meteorologická služba pro 29 z 50 států. Je to druhá velká bouře této zimy, která zasáhla oblasti na severu kontinentu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli počasí také už neodstartovalo 1600 letů a skoro dalších 6000 nabralo různě dlouhá zpoždění

Dálniční policie ve Wyomingu na sociálních sítích vyzývá řidiče, aby se na silnice vůbec nevydávali | Foto: Erin Woodiel/Argus Leader/Usa Today | Zdroj: Reuters

Bouřkový pás, který s sebou přináší silný vítr, sněžení, mráz a někdy i blizard, se táhne od Kalifornie přes státy Arizona a Minnesota až k oblasti velkých jezer. Meteorologové předpovídají, že zasáhne i státy na severním atlantickém pobřeží Ameriky v oblasti zvané Nová Anglie.

Varování před mrazivým větrem a hustým sněžením platí až do soboty pro přibližně 60 milionů obyvatel Spojených států. Vichry, přívaly sněhu a padající stromy připravily o dodávky elektřiny přes 780 tisíc domácností.

K více než půl milionu výpadků došlo ve státě Michigan u velkých jezer na hranici s Kanadou.

Zrušené lety

Kvůli počasí už neodstartovalo 1600 letů a dalších téměř 6000 nabralo různě dlouhá zpoždění. Ve státech od Arizony přes Utah až do Wyomingu bylo uzavřeno několik dálnic, protože řidiči uvízli ve svých autech na vozovkách.

Varování před mrazivým větrem a hustým sněžením platí pro až do soboty pro přibližně 60 milionů obyvatel | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Dálniční policie ve Wyomingu na sociálních sítích vyzývá řidiče, aby se na silnice vůbec nevydávali. Už teď totiž museli řešit případy aut zapadlých do závějí. Na mnoha místech se k řidičům kvůli špatným podmínkám nebylo možné vůbec dostat.

Policie v takovém případě radí, aby zůstali v autech a ohlásili svoji polohu na tísňovou linku.

Florida se po hurikánu Ian bude vzpamatovávat roky, míní Biden. Schválil vyhlášku na pomoc obětem

Číst článek

Navzdory tomu, že se nejedná o první bouři letošní zimy, lépe připravit se na ni nedá. Města i státy totiž nemají více techniky k odklízení sněhu a vytahování aut. Lidé mají podle doporučení poslechnout varování, udělat si zásoby potravin a paliva, než sněhová bouře přejde, aby potom nemuseli ven a přečkali bouři uvnitř.

Starosta největšího města Minneapolis Jacob Frey sice uvedl, že město dělá veškeré přípravy, ale že lidé musí počítat se sněhovou bouří historických rozměrů.

Také guvernér státu Minnesota Tim Walz upozornil občany, že ačkoliv zimní bouře nejsou neznámou věcí, ta nynější může lámat rekordy. V Minneapolisu meteorologové očekávají, že ve čtvrtek a v pátek napadne až 30 cm sněhu.

Druhá bouře zimy

Pro Spojené státy jde již o druhou bouři této zimy. První skoro stejné regiony zasáhla krátce po Vánocích a trvala několik dnů. Přišla během období, kdy Američané hodně cestují, zrušených letů tak bylo přes 18 tisíc.

Následkem bouře bylo na nějakou dobu bez proudu šest milionů domácností ve Spojených státech a další milion v Kanadě.

Bouře zabila jak ve Spojených státech, tak v Kanadě přes 100 lidí. Někteří zahynuli při autonehodách nebo v zapadlých autech, někteří měli zdravotní problémy a kvůli zapadlým silnicím se k nim nedostala potřebná pomoc. Nejvíce obětí bylo v Buffalu, zemřelo zde 41 lidí. V Buffalu během pěti dnů napadlo asi 140 cm sněhu.

Následky ledové bouře v americkém Detroitu | Foto: Rebecca Cook | Zdroj: Reuters

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme