Oslavte svatého Valentýna netradičně. Objímejte krávy, vyzývá indická vláda své obyvatele

Namísto oslav romantické lásky doporučila indická vláda lidem, aby svátek svatého Valentýna pojali jako den objímání krav a podpořili tak hinduistické hodnoty. Informovala o tom agentura AP s odkazem na středeční prohlášení indické vládní rady pro ochranu zvířat. Objímání krav, které jsou v hinduismu považované za posvátná zvířata, podle vlády přinese emoční bohatství a kolektivní štěstí.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Objímání krav

Objímání má i hlubší politický význam - indická vláda tím chce podpořit hinduistické hodnoty. | Zdroj: Profimedia

Svátek svatého Valentýna považují někteří za importovaný svátek, který má jediný cíl – vytáhnout z lidí další peníze a přinutit je nakoupit spoustu nepotřebných věcí jen proto, že se to očekává. Nejlidnatější země světa ale přišla tento rok s plnohodnotným náhradním programem. 

Indická vláda nabídla světu alternativu k oslavám komerčního svátku zamilovaných. Slibuje zážitky plné pozitivní energie skrze pevné a emocemi nabité objetí. A ne jen tak ledajaké, ale velmi speciální – objímání krav.

Obchodníci s lidmi prodávají indické ženy za desítky dolarů, důvodem je chudoba v zemi

Číst článek

S touto iniciativou přišel indický vládní výbor pro blaho zvířat a zpráva rychle obletěla celou zemi. Oficiální vládní doporučení pro 14. února hlásili i v indické televizi Mirror: „Objetí krávy přináší emocionální naplnění a posiluje individuální i kolektivní pocit štěstí. Oslavte ‚den objímání krav‘ a váš život bude šťastnější a plný pozitivní energie.“

Hlubší politický záměr

Vzkaz lidem objímat 14. února místo svých partnerů krávy označili někteří za absurdní. „Je to šílené. Popírá to logiku,“ řekl agentuře AP politický analytik Nilandžan Mukhopadhjaj. Na sociálních sítích je valentýnská alternativa cílem nesčetných vtipů po celém světě. 

Tento náhradní program ale má hlubší politický záměr. Kráva je mezi hinduisty posvátným zvířetem a v Indii v současnosti vládne strana BJP, což jsou hinduističtí nacionalisté. A právě prosazování náboženských hodnot do veřejného prostoru je jednou z jejich hlavních politických priorit.

Indie blokuje britský dokument. Odhaluje podíl současného premiéra na masakrech muslimů

Číst článek

Posilování posvátného postavení krav v tomto případě prezentují jako obranu tradičních hodnot proti údajné zkaženosti a morálnímu úpadku přicházejícímu společně se západními zvyky, jako je svátek svatého Valentýna.

Od počátku 90. let, kdy Indie zahájila proces ekonomické liberalizace, začalo mnoho lidí slavit Valentýna jako jakýkoliv jiný indický svátek. Obzvlášť mladá generace den tráví v parcích, restauracích a na večírcích nehledě na jejich náboženské vyznání. Mnozí hinduisté ale tvrdí, že tento západní svátek jde proti tradičním indickým hodnotám.

Komise pro krávy

Nová iniciativa už teď získala hlasitou podporu některých politiků z BJP. Není to nic nového, spousta z nich se ráda nechává natáčet a fotit, jak krmí krávy. A to je jen špička ledovce – hinduističtí nacionalisté například ve většině indických států postupně prosadili zákaz porážky krav a pojídání hovězího.

V Indii také existuje Národní komise pro krávy, která před pár lety přišla s konceptem „kravích věd“. Obor, ke kterému byly vytvořeny i certifikované národní zkoušky, na jež se mohli přihlásit lidé jakéhokoliv věku – od dětí až po seniory. 

Výletní loď v Indii vyrazila na nejdelší říční plavbu. Za 51 dní urazí přes 3200 kilometrů

Číst článek

Krátce před termínem ale byly zkoušky zrušeny poté, co se objevila kritika, že zavádějí náboženskou pseudovědu. V sylabu ke zkoušce byla například tvrzení, že kravské mléko obsahuje zlato nebo že zabíjení krav způsobuje zemětřesení.

Nejrůznější podobné iniciativy hinduistických nacionalistů zaplňují celý veřejný prostor – vzdělávací, právní i politický systém. Někdy v sobě skrývají šovinistickou agendu namířenou proti indickým muslimům, kteří samozřejmě posvátnost krav neuznávají. Muslimové v Indii tvoří menšinu, asi 14 procent obyvatel. 

Ondřej Himmer, Magdaléna Fajtová, mik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme