Ruské výhrůžky Švédsku pro případ vstupu do NATO vyvolaly ve Skandinávii vlnu nevole

Ruská ambasáda ve Stockholmu začala vyhrožovat Švédsku. Na svém webu napsala, že se Švédsko řítí do propasti a pokud vstoupí do NATO, stane se legitimním cílem pro ruské útoky. Článek vyvolal vlnu nevole v celé Skandinávii.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská vláda si předvolala ruského velvyslance kvůli výhrůžkám na webu ambasády (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Propagandistický text na webu ruské ambasády je psaný švédsky a kritizuje rozhodnutí švédského parlamentu o vstupu do NATO. Mimo jiné se tam píše, že nové členské státy si vstupem do NATO nezajistí větší bezpečí, ale naopak se stanou  legitimním cílem ruské odvety, a to i vojenské. Švédsko na článek reagovalo předvoláním ruského velvyslance.

Maďarští poslanci podpořili vstup Finska do NATO. Schválit jej musí už jen Turecko

Číst článek

„Udělali jsme to proto, že je pro Švédsko důležité mít možnost protestovat proti takto očividné snaze nás ovlivnit. A tou nejvhodnější cestou je předvolat si velvyslance,“ vysvětlil ministr zahraničí Tobias Bilström.

Podle Bilströma to byla zjevná snaha ovlivnit jak švédské občany, tak švédskou politiku a to si Švédsko nechce nechat líbit.

Podobně to hodnotí i expertka oslovená švédským veřejnoprávním rozhlasem Gunilla Herolfová, která snahu o ovlivnění označila za nepříliš povedenou.

Vztahy Ruska se Skandinávií byly napjaté už před válkou na Ukrajině, kdy Rusko vyhrožovalo Finsku a Švédsku, že nemají ani uvažovat o vstupu do NATO. Po ruské invazi se ještě vyostřily. 

Mezi výhrůžky patřilo sdělení Moskvy, že pošle jaderné zbraně do Kaliningradu nebo neurčité zmínky o vážných dopadech členství. 

Švédsko schválilo zákon, který zemi umožňuje členství v NATO. Pro byla drtivá většina poslanců

Číst článek

Ve Švédsku byly na podzim volby poté, co země podala do Severoatlantické aliance přihlášku. Ve volbách vyhrál středo-pravý blok stran, které členství v NATO mnohem více podporovaly než levice.

Z levice (která v době podání přihlášky vládla), to stále podporuje nejsilnější švédská strana, Sociální demokraté. Zbylé dvě strany (Levicová strana a Strana zelených) i teď hlasovaly proti členství v NATO. 

Realita ale je taková, že na členství v NATO je nadstranická shoda a dokazuje to fakt, že se o NATO hlasovalo pro jak před volbami (při podání přihlášky), tak po nich, když došlo ke schválení zakládacích listin NATO.

Překlad vybraných částí propagandistického textu

„Děláme nyní krok k bezpečnějšímu Švédsku, uvádí titulek komentáře publikovaného 22. března ve Svenska Dagbladet, který napsal ministr obrany P.Jonsson a mluvčí křesťanských demokratů a Liberálů M.Oskarsson a A.Starbrink. Chceme navrhnout jiný titulek: Švédsko nyní dělá krok do propasti.“

„Po vstupu Finska a Švédska do NATO se délka hranice s Ruskem zdvojnásobí. Pokud si někdo pořád myslí, že se tím zvýší evropská bezpečnost, pak si může být jistý, že to z nových členů nepřátelského bloku učiní legitimní cíle pro ruskou odvetu a to včetně té vojenské.“

„Je zřejmé, že se švédští politici nechali ‚zlákat‘ Washingtonem, aby zatáhli zemi do propasti NATO. Ale ti Švédové, kteří k tomu dali svůj tichý souhlas v katastrofálních volbách, by teď neměli obviňovat svou vládu z využití hlasů až bude jasné, co se stalo s kdysi prosperující zemí, jejíž socioekonomické fungování a nezávislá zahraniční politika byla vzorem pro mnoho zemí.“

Český rozhlas přeložil pouze úryvky propagandistického článku, originál najdete zde.

Jakub Lucký, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme