Švédsko se brzy připojí k NATO, věří západní politici. Přihlášku dál blokují Turecko a Maďarsko

Vstup Švédska do Severoatlantické aliance do červencového summitu ve Vilniusu je „zcela možný". Řekl to v úterý v Oslu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podobně se v úterý při návštěvě Stockholmu vyjádřil americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle něhož aliance nového člena přivítá „velmi brzy“. Opět vyzval Turecko a Maďarsko k co nejrychlejší ratifikaci švédské přihlášky.

Oslo/Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na tiskové konferenci s norským premiérem Jonasem Gahr Storem, Oslo, 30. května 2023

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na tiskové konferenci s norským premiérem Jonasem Gahr Storem, Oslo, 30. května 2023 | Foto: Heiko Junge | Zdroj: Reuters

Vyjádření přišla dva dny poté, co svoji funkci ve volbách obhájil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vývoj vyvolává spekulace o možném posunu tureckého stanoviska ke švédskému vstupu, přičemž otázka je spojována se snahou Ankary nakoupit nové americké stíhačky F-16, kterou zatím blokuje Kongres USA.

Oba body v pondělí zmínil americký prezident Joe Biden po telefonátu s Erdoganem, Blinken ovšem mnoho podrobností neposkytl. Americká vláda podle něj prodej stíhaček podporuje, tuto záležitost však s rozšířením NATO nespojuje, jakkoli to činí někteří zákonodárci.

Švédský velvyslanec: Je zklamání, že se nám ještě nepovedlo vstoupit do NATO. Ale jsme připraveni

Číst článek

„Z pohledu Spojených států je načase dokončit přijetí Švédska... Těšíme se na to, že tento proces bude v nadcházejících týdnech dokončen,“ uvedl Blinken. Zároveň přímo vyzval Turecko a také Maďarsko, které rovněž švédskému členství v NATO nedalo zelenou, aby tak učinily.

Podobné výzvy přicházejí od amerických činitelů či Stoltenberga už několik měsíců a Blinken ani švédský premiér Ulf Kristersson při úterní tiskové konferenci neoznámili, že by měli informace o změně stanoviska Ankary.

Podle Stoltenberga „neexistují žádné záruky, ale je naprosto možné dospět k řešení, které umožní přijmout rozhodnutí o plném členství“ Švédska ještě před začátkem summitu aliance ve Vilniusu.

Tento týden se koná v Norsku neformální schůzka ministrů zahraničí zemí NATO, vrcholná schůzka v litevské metropoli je pak naplánovaná na 11. a 12. července.

Švédsko podalo přihlášku do NATO společně s Finskem loni na jaře v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Zatímco se Finsko oficiálně členem vojenské aliance stalo v dubnu, vstup Švédska stále dva členové aliance neratifikovali, jakkoli je podle Stoltenberga či Washingtonu severská země na členství připravená.

Ankara tvrdí, že hlavním důvodem, proč tak neučinila, je skutečnost, že Švédsko podporuje kurdské radikály. Maďarská vláda národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána zase uvádí, že části maďarských poslanců vadí, že někteří švédští vládní představitelé zpochybňují stav demokracie a právního státu v Maďarsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme