Německo je nově tahounem tankové koalice pro Kyjev. První Leopard je na cestě z Kanady na Ukrajinu

Jen o málokterou zbraň usilovala Ukrajina tolik jako o tank Leopard 2. První, darovaný Kanadou, už je na cestě. Vývoz původně blokovalo Německo, jeho role se ale v posledních dnech otočila: nyní je Berlín pomyslným tahounem, který lobbuje ve prospěch Kyjeva. Řada jiných spojenců totiž s věnováním leopardů váhá. Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby slíbilo 12 západncích spojenců „v první vlně“ dodat Kyjevu 120 až 140 různých tanků.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky Leopard2 při cvičení NATO v Lotyšsku

Tanky Leopard2 při cvičení NATO v Lotyšsku | Zdroj: Reuters

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Melnyk volá po sestavení velké koalice dárců, kteří své tanky Leopard urychleně pošlou na pomoc Ukrajině. Závazně se k dodávkám přihlásili zatím jen Poláci a Němci, další země výrazně tlumí původní očekávání.

Ukrajině jde o čas. Proto tlačí na rychlé dodávky tanků Leopard 2 a stíhaček F-16, než začne ruská ofenziva

Číst článek

Německo pošle 14 modernějších leopardů, pro které se vyrábí náhradní díly, a tím pádem se dají lépe udržovat. Kdežto Polsko vybralo starší typ, rovněž ale pouze po 14 kusech.

Další země výrazně tlumí původní očekávání. Španělsko mluvilo o desítkách tanků, podle informací deníku El País jich ale nakonec pošle maximálně šest. Nizozemská vláda původně uvažovala o 18 leopardech, teď váhá.

Na Ukrajinu sice v neděli odpoledne putuje první Leopard, ale jde o jeden z pouze čtyř strojů, které posílá Kanada.

Původní plán přitom byl, že se spojenci dohromady složí a Ukrajina si z leopardů postaví dva prapory, tedy něco kolem šedesátky tanků.

Scholzovy telefonáty

Role Německa, které původně vývoz svých leopardů blokovalo, se tak nyní obrací. Deník Süddeutsche Zeitung a magazín Spiegel zjistily, že kancléř Olaf Scholz proto aktivně lobbuje za Ukrajinu.

Podle informací německých médií nyní Scholz obvolává lídry, aby přestali váhat a část tanků přenechali Ukrajině.

V Británii začali cvičit ukrajinští vojáci používání tanků Challanger 2. Dostat mají i další techniku

Číst článek

Spolková vláda obecně tlačí na státy, které sice tanky Leopard nepřímo slíbily, ale nic pro to reálně neudělaly, líčí zdroje Süddeutsche Zeitung a magazínu Spiegel.

Váhání paradoxně potvrzuje slova spolkového ministra obrany. Boris Pistorius před pár týdny varoval, že naoko vypadá ochota darovat leopardy mnohem pevněji, než jaká v reálu je.

K tomu se navíc přidávají problémy s Polskem, které na svém území nechce mít opravny tanků, pokud z nich nebude profitovat místní státní koncern, takže ukrajinští vojáci musí vážně porouchané stroje posílat až do Litvy, aby se na ně technici podívali.

Německo nyní vyjednává se Slovenskem, kde by se mohlo vytvořit zázemí pro řadu západních systémů.

Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby slíbilo 12 západních spojenců „v první vlně“ dodat Kyjevu 120 až 140 různých tanků, nikoliv jen těch německých, ale také britské Challenger 2 a americké M1 Abrams.

Že by mohlo své tanky Leopard přenechat Ukrajině také Česko, spekulovala na konci ledna německá média. Ministerstvo obrany to ale vyloučilo

Václav Jabůrek, gut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme