Ujguři jsou zadržováni protiprávně i z pohledu čínského práva, říká sinolog a ujgurista Klimeš

O menšině Ujgurů, kteří jsou v čínském Sin-ťiangu protiprávně drženi v převýchovných táborech, nebylo na 20. sjezdu Komunistické strany Číny řečeno jediné slovo. Jejich utlačování však pokračuje a zatímco cíl zůstává stejný, tedy dosáhnout asimilace Ujgurů s většinovou společností, intenzita nátlaku a jeho forma se mění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti ujgurské genocidě (Paříž)

Demonstrace proti ujgurské genocidě (Paříž) | Zdroj: Profimedia

V posledních měsících v provincii Sin-ťiang například došlo k několikaměsíčnímu lockdownu, kdy byli Ujguři nuceně uvězněni ve svých domácnostech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské. Hostem je sinolog a ujgurista Ondřej Klimeš

„Objevily se zprávy o úmrtí hladem, o nedostatku zdravotní péče. Zároveň byly zveřejněny záznamy na sociálních sítích, kde lidé skákali z balkonu a páchali sebevraždu z důvodu psychického tlaku,“ vysvětluje sinolog a ujgurista Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd.

Přestože je politika nulové tolerance vůči covidu-19 uplatňovaná v celé Číně, podle informací Klimeše v ostatních částech země žádní lidé většinové národnosti neumírali hladem nebo nepáchali sebevraždy z důvodu psychického strádání.

Protiprávnost zadržování

Předpokládá se, že v této chvíli jsou v různých typech převýchovných a pracovních táborů zadržovány minimálně řádově statisíce.

Nucená sterilizace, poutání, ponižování. Ženy popisují čínské ‚převýchovné‘ tábory pro Ujgury

Číst článek

„Zajímavou reportáž přinesla loni v dubnu agentura AP, která navštívila velkou detenci v hlavním městě Urumči. Kapacitu detence, kterou navštívili, odhadli na zhruba deset tisíc osob a její rozlohu na přibližně 220 akrů, což je téměř dvakrát tolik co Vatikán. Kromě této detence jsou jen v Urumči nejméně další tři detence a deset věznic. Čili rozsah věznění je zde obrovský,“ popisuje Klimeš.

Ujgurové jsou přitom zadržováni protiprávně i z pohledu čínského práva. Detence se totiž často dějí bez jakékoli dokumentace i právního procesu podle standardů tzv. socialistické zákonnosti, se kterou komunistická strana v Číně operuje.

„Jak z hlediska čínské legislativy, která stanovuje práva tzv. národnostních menšin, tak z pohledu ex post facto stanovených prováděcích směrnic na úrovni autonomní oblasti Sin-ťiang, je postup úřadů protiprávní,“ upřesňuje Klimeš.

„Jak z hlediska čínské legislativy, která stanovuje práva tzv. národnostních menšin, tak z pohledu ex post facto stanovených prováděcích směrnic na úrovni autonomní oblasti Sin-ťiang, je postup úřadů protiprávní.“

Ondřej Klimeš (sinolog a ujgurista)

Přeměna Ujgurů

Jakmile jsou Ujguři propuštěni z tzv. převýchovných táborů, často hned končí v regulérních věznicích. Podle Klimeše je celkový objem věznění ve statisících osob a transfery do věznic tvoří potom velkou část tohoto počtu.

Mučení či sexuální zneužívání. Čína podle OSN vážně porušuje lidská práva Ujgurů v Sin-ťiangu

Číst článek

„U kombinace systému detence a nucených prací lze v poslední době pozorovat posilující průnik. Nedávný výzkum z června tohoto roku předpokládá, že systém nucených prací by se mohl do budoucna týkat až dvou a půl milionu lidí. Tak je možné tedy pozorovat jasný záměr stranického státu zkombinovat systém ideologické převýchovy se systémem nucených prací a s komplexním úsilím o úplnou přeměnu ujgurské společnosti, přeměnu jejich myšlení a vytvoření nového člověka,“ říká Klimeš.

Podle něj se jednoznačně jedná o genocidu národnostní menšiny, přestože zpráva Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové ji vůbec nezmiňuje.

„Tato zpráva je podle mě názornou ukázkou vlivu Číny na mezinárodní organizace a celý proces vzniku zprávy je ostudný. Ukázalo se, že ten orgán nesplnil svou úlohu a je problematický na několika rovinách,“ míní Klimeš.

Dokument se totiž nevěnuje tématu genocidy, ale snaží se soustředit pouze na otázku páchání zločinů proti lidskosti. „To ale neznamená, že ke genocidě nedochází,“ uzavírá Klimeš.

Poslechněte si celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské v audiozáznamu.

Lucie Vopálenská, Anna Rychnovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme