Fotografie z bojiště, video dopadlé rakety či příspěvek na síti. Ruští vojáci nechtěně pomáhají Ukrajině

Osvobození města Cherson ukrajinskou armádou mohli uživatelé sociálních sítí sledovat prakticky v reálném čase díky takzvanému zpravodajství z otevřených zdrojů. Ty ve válce na Ukrajině zahrnují zejména sociální sítě, satelitní snímky a internetové mapy. Během ruské invaze se informace z otevřených zdrojů ukázaly jako zásadní, píše britský The Economist. Ukrajinská armáda díky nim dokáže lokalizovat ruské síly i zhodnotit efekt své strategie.

Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina - Rusko voják

Pohyb ukrajinské armády při osvobozování Chersonu byl mapován téměř v reálném čase amatérskými analytiky na Twitteru | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Ruský útok na Ukrajinu lidé předvídali právě díky příspěvkům na sociálních sítích a informacím ze satelitů. Videa zachycující ruské konvoje na sociální síti TikTok spolu se snímky ze satelitů umožnily novinářům a expertům potvrdit předešlá tvrzení Západu, že se Rusko chystá zaútočit na sousední zemi. 

Profesor Jeffrey Lewis z kalifornského Middlebury Institute použil záznamy silniční dopravy na mapách Google, aby 24. února ve 3.15 ráno identifikoval na ruské straně hranice pohyb vojska. „Někdo je v pohybu,“ napsal Lewis na twitteru. O necelé tři hodiny později zahájil ruský prezident Vladimir Putin válku.

According @Google Maps, there is a "traffic jam" at 3:15 in the morning on the road from Belgorod, Russia to the Ukrainian border. It starts *exactly* where we saw a Russian formation of armor and IFV/APCs show up yesterday.
Someone's on the move.

02:26 – 24. 02. 2022

2178 7075

Role satelitních snímků ve sledování války zůstává zásadní také téměř rok po jejím začátku. Pohyb ukrajinské armády při osvobozování Chersonu byl mapován téměř v reálném čase amatérskými analytiky na twitteru pomocí jednoduché „geolokace“, jak vysvětluje britský týdeník The Economist

Wagnerovci i ruská armáda jsou odsouzeni k vzájemné spolupráci, říká analytik Stojar

Číst článek

Uživatelé sociální sítě v reálném čase porovnávali stromy a budovy na fotografiích ze sítí se satelitními snímky na internetových mapách. I běžní uživatelé tak se značnou přesností tušili, kde se ukrajinská armáda právě nachází.

Radarové družice během chersonské ofenzivy ukázaly, jak Rusové před ústupem z města stavěli pontonové mosty přes Dněpr, jak se objevují a mizí čluny, když vojáci prchali na východ, a později, jak ruská armáda budovala nové obranné pozice podél silnice na levém břehu řeky.

Na satelitních snímcích ovšem není jednoduché zachytit menší jednotky mužů rozptýlených na větší ploše nebo schovaných v zákopech a bunkrech. V tomto směru se jako zásadní zdroj ukázala sociální síť Telegram.

Válka na telegramu

Analytici prohledávají kanály Telegramu, aby získali informace o dění ve válce, svědectví z frontové linie a zprávy o náladě mezi vojáky. Jedním účtů, který se pečlivě věnuje konfliktu, je proruská platforma Rybář, která shromažďuje informace z války. Sleduje ji přes milion uživatelů.

Rusko spojuje násilí. Začíná v rodině a prostupuje celou společností, směřuje do války, říká překladatel

Číst článek

Účet založil bývalý pracovník tiskové služby ruského ministerstva obrany s vazbami na šéfa žoldnéřské skupiny Wagnerovců a přináší poměrně přesné a aktuální zprávy o pohybu na bojišti a často kritizuje ruskou válečnou politiku.

Síť Telegram během války funguje primárně jako platforma pro ruské nacionalisty, kteří podporují válku na Ukrajině, ale nejsou spokojeni se způsobem, jakým je vedena. Prostřednictvím sítě si stěžují na její vedení a neúspěchy ruských vojsk. 

Pro armády, které se snaží udržet operační bezpečnost, je množství sdílených dat noční můrou. Rusko se proto s šířením citlivých informací snaží bojovat.

Krátce před začátkem války začalo vypínat webové stránky se sledováním železnice, čímž odstranilo cenný zdroj dat. Pokusilo se také zakrýt nášivky na uniformách vojáků a označení vozidel, aby neprozradilo polohu celých jednotek.

Osudové chyby

Informace o poloze ruských jednotek lze najít také na síti VKontakte. Nedbalost běžných vojáků přitom může mít smrtelné následky.

Analytik Rob Lee upozorňuje na prosincový případ ruského dobrovolníka, který na síti zveřejnil fotografie jednotek, které se utábořily ve venkovském klubu v Sahy, okupované části Chersonské oblasti.

Jeho příspěvek obsahoval zeměpisnou značku přesného místa. Později na místo dopadly ukrajinské rakety, načež dobrovolník zveřejnil doplňující příspěvek. Tentokrát nahrál video ukazující rozsah destrukce, čímž Ukrajině poskytl hodnocení škod přímo z místa.

Ukrajina je podle jejího ministra obrany de facto členem NATO, Západ se přestává bát eskalace

Číst článek

Vzhledem k tomu, že Rusko mobilizuje statisíce rekrutů, z nichž většina má jen malé zkušenosti z válečné zóny a minimální bezpečnostní výcvik, tato zranitelnost pravděpodobně poroste.

„Mnoho z nich považuje psaní na sociálních sítích za součást své služby,“ říká analytik Tom Bullock. Vzpomíná, jak sledoval ruského dobrovolníka, který byl v červnu vyslán do Chersonské oblasti.

Voják ochotně zveřejnil fotografii každé vesnice, kterou projížděl na cestě z Rostova na jihu Ruska do Chersonu, a odhalil tak přesnou trasu ruských zásobovacích linek.

Snaha omezit zpravodajství z otevřených zdrojů podle expertů vede jen k větší vynalézavosti a kreativitě v nalezení způsobů, jak válku monitorovat.

Uplatnil se zde také systém Fire Information for Resource Management System společnosti NASA, který využívá infračervené senzory na satelitech k detekci aktivních požárů. Nyní se používá k identifikaci odpalování raket, střelby a výbuchů, což umožňuje výzkumníkům rozeznat nejnovější frontovou linii.

Riziko zkreslení

Otevřené zdroje mají nepochybně svá omezení, zejména kvůli časové prodlevě mezi zveřejněním a následnou analýzou. Záplava snímků z Chersonu se objevila s neobvyklou rychlostí, částečně proto, že euforičtí obyvatelé byli ochotni pořizovat a nahrávat záběry.

Putin ztrácí trpělivost, proto povolal Gerasimova. Dochází k mocenským bojům, soudí politický geograf

Číst článek

Průměrně však trvá jeden až tři dny, než se snímek rozšíří do širokého povědomí a je geograficky lokalizován, říká analytik Andro Mathewson z organizace Halo Trust, která se zabývá odstraňováním nášlapných min. 

Otevřené zdroje s sebou také nesou určitou formu zkreslení. „Záběry, které vidíme z této války, nemusí nutně reprezentovat to, jak se v ní bojuje,“ vysvětluje analytik Lee pro The Economist.

Lokalizace pomocí satelitních snímků je dnes už známá věc. Spojené státy ji využívají více než 60 let, i když nikdy ne v takové míře. Ale svět, v němž kanály Telegramu přenášejí nepřetržitý proud snímků z bojiště, je nový.

Julie Šafová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme