Kdo jsou bojovníci, kteří vpadli do Bělgorodské oblasti? Sbor krajní pravice i proukrajinská legie

Z ruské Bělgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, byly v úterý opět hlášeny ozbrojené střety. Podle Ruska boje vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“, přičemž Ukrajina popřela, že by měla s událostmi něco společného. Podle Kyjeva za nimi stojí ruští partyzáni. K zodpovědnosti se přihlásily dvě skupiny – Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Rusku. Agentura Reuters a stanice BBC sepsaly, co je o nich známo.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský dobrovolnický sbor, dobrovolníci, kteří bojují na straně Ukrajiny

Ruský dobrovolnický sbor, dobrovolníci, kteří bojují na straně Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Ruský dobrovolnický sbor založil krajně pravicový ruský občan loni v srpnu. Zahrnuje Rusy, kteří bojuji na Ukrajině a za Ukrajinu proti své vlastní zemi, napsala agentura Reuters, aniž by jejího zakladatele skupiny jmenovala. 

BBC jako vůdce uskupení označuje ruského nacionalistu Denise Kapustina, známého také pod jménem Denis Nikitin. Ruský dobrovolnický sbor se otevřeně hlásí k monoetnickému ruskému státu.

Protiputinovské síly v Bělgorodské oblasti využily slabiny ruské armády i společnosti, říká expert

Číst článek

V roce 2020 jeden ukrajinský investigativní web napsal, že Kapustin/Nikitin má vazby na neonacistické skupiny. On sám v minulosti mluvil o příslušnosti k fotbalovým chuligánům.

O sboru se poprvé více hovořilo letos v březnu v souvislosti s děním v ruské Brjanské oblasti, odkud ruské úřady a ruská státní média hlásily potyčky mezi příslušníky dvou „ukrajinských diverzních skupin“ s tamními bezpečnostními složkami.

Nepotvrzené ruské zprávy hovořily o střelbě, obětech a rukojmích, zatímco Ruský dobrovolnický sbor tvrdil, že překročil hranice, aby vyzval Rusy ke vzpouře proti jejich vládě. Skupina dále uvedla, že nevzala žádné rukojmí a bezpečně se stáhla na ukrajinské území.

Podle ukrajinské vojenské rozvědky je Ruský dobrovolnický sbor nezávislá podzemní skupina uvnitř Ruska, která má rovněž jednotku v ukrajinské cizinecké legii. Cizinecká legie tvrdí, že se sborem nemá nic společného.

Obsazení Bachmutu je pro Rusy Pyrrhovo vítězství. Bitva pomohla hlavně Ukrajině, myslí si politolog

Číst článek

Agentura Reuters též upozornila, že z pondělních záběrů dvou mužů, kteří se údajně zmocnili ruského obrněného transportéru, identifikoval jednoho z nich jako Ilju Bogdanova, Rusa, jenž v roce 2015 získal ukrajinské občanství poté, co bojoval za Kyjev proti proruským separatistům na východě země.

Jeden člen sboru v listopadu ukrajinským médiím sdělil, že uskupení čítá 120 lidí. „Jsme dobrovolná jednotka, nikoliv branci ani smluvní vojáci jako ukrajinští vojáci,“ řekl podle BBC.

Legie Svoboda Rusku

Legie Svoboda Rusku je zcela odlišná organizace, která bojuje po boku ukrajinských vojáků proti ruským silám. Používá bílo-modro-bílou vlajku, kterou část ruské opozice považuje za vlajku „svobodného Ruska“.

Šéf Ruského dobrovolnického sboru Kapustin/Nikitin podle BBC prohlásil, že ačkoli obě strany usilují o „svržení“ režimu prezidenta Vladimira Putina, bojovníci Legie Svoboda Rusku se spíše hlásí k centrismu.

Rusko vytlačilo jednotky z Bělgorodu, tvrdí Kreml. Oblast zrušila režim protiteroristické operace

Číst článek

Legie Svoboda Ruska uvádí, že vznikla na jaře 2022 „z přání Rusů bojovat v řadách ukrajinských ozbrojených sil proti Putinově ozbrojené bandě“.

Velikost legie není jasná, podle svých webových stránek spolupracuje „s ukrajinskými ozbrojenými silami a pod vedením ukrajinského velení“. Příslušník legie známý jako Cézar podle BBC tvrdil, že všichni členové uskupení jsou smluvní vojáci ukrajinské cizinecké legie.

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov uvedl, že obě skupiny působí autonomně na území Ruska a Ukrajinci se jejich akcí neúčastní. V pondělí mluvčí řekl, že útoky v Bělgorodské oblasti provádějí pouze ruští občané, nicméně nepotvrdil, ani nevyvrátil informaci, zda jsou ukrajinskou jednotkou.

O vojenském významu obou skupin panují podle BBC pochybnosti. Ukrajinský expert Volodymyr Fesenko míní, že existuje několik různých jednotek a že jim jde spíše o PR než o skutečné akce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme