Ukrajinská vláda odvolala vedení kybernetické obrany. Čelí podezření ze zpronevěření peněz

Ukrajinská vláda odvolala z funkcí šéfa úřadu pro kybernetickou obranu a jeho zástupce, uvedl v pondělí vládní představitel na telegramu. Personální rozhodnutí padlo v době vyšetřování, které na úřadu provádí protikorupční prokuratura.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí činitelé úřadu jsou podezřelí, že v roce 2021 pomocí nákupu předraženého softwaru zpronevěřili 62 milionů hřiven (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Jurij Fedorovič Ščyhol byl odvolán z funkce šéfa Státní služby pro speciální komunikace a ochranu informací Ukrajiny,“ uvedl na komunikační platformě Telegram Taras Melnyčuk, představitel vlády v parlamentu. Podle něj byl zbaven pozice také Ščyholův zástupce Viktor Žora.

Důvody odvolání Melnyčuk nesdělil. Agentura Reuters a další média však připomněly, že propuštění se časově shoduje s oznámením protikorupční prokuratury, která vyšetřuje vedoucí činitele úřadu kvůli podezření, že v roce 2021 pomocí nákupu předraženého softwaru zpronevěřili 62 milionů hřiven (39 milionů Kč). Jména vyšetřovaných prokuratura neuvedla.

Americký ministr obrany v Kyjevě. ‚Spojené státy budou i nadále stát s Ukrajinou,‘ uvedl

Číst článek

Ukrajina zintenzivnila tažení proti korupci v souvislosti se svou snahou o vstup do Evropské unie, která boj s úplatkářstvím stanovila jako prioritu. Členské státy na prosincovém summitu jednat o možném zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou.

V neděli prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že odvolal velitelku zdravotnických sil v ukrajinské armádě Tetjanu Ostaščenkovou. Je podle něj zapotřebí „zásadně nové úrovně zdravotnického zabezpečení našich vojáků“.

Deník Ukrajinska pravda k tomu uvedl, že na odvolání Ostaščenkové, která byla první ženou v čele některého z druhů vojsk v ozbrojených silách Ukrajiny, trvali sami armádní zdravotníci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme