Ukrajina zaútočila bezpilotními plavidly na ruskou loď poblíž Bosporu, tvrdí Moskva

Ruská válečná loď Ivan Churs se ve středu ráno v Černém moři poblíž Bosporského průlivu stala terčem útoku bezpilotních plavidel, posádka úder odrazila, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Moskva zároveň z útoku obvinila ukrajinské ozbrojené síly. Ivan Churs je podle listu The Guardian průzkumná loď ruské Černomořské flotily, podle ruského resortu obrany chrání plynovody Turkish Stream a Blue Stream.

SLEDOVALI JSME ONLINE Bospor (Aktualizováno: 22:14 24. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď ruského námořnictva Ivan Khurs

Ruská válečná loď Ivan Churs | Zdroj: Reuters

„Dnes v 5.30 se ukrajinské ozbrojené síly neúspěšně pokusily zaútočit třemi bezpilotními motorovými čluny na loď Ivan Churs Černomořské flotily, která plnila úkoly k zajištění bezpečného provozu plynovodů Turkish Stream a Blue Stream ve výlučné ekonomické zóně Turecké republiky,“ prohlásil podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Kdo jsou bojovníci, kteří vpadli do Bělgorodské oblasti? Sbor krajní pravice i proukrajinská legie

Číst článek

„Všechny nepřátelské čluny byly zničeny palbou z běžných zbraní ruské lodi 140 kilometrů severovýchodně od Bosporského průlivu,“ uvedl dále Konašenkov a dodal, že Ivan Churs pokračuje v plnění svých úkolů.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu, který Rusko rozpoutalo loni svou invazí na Ukrajinu, není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Kyjev se zatím k obvinění nevyjádřil.

Plyn do Turecka

Zmíněné plynovody dopravují ruský plyn do Turecka, částečně přes Černé moře. Konašenkov zároveň připomněl loňské výbuchy plynovodů Nord Stream, určených pro přepravu ruského plynu přes Baltské moře do Německa.

Moskva z jejich poškození viní Západ, což Spojené státy nebo Británie popírají. „Po teroristickém útoku na Nord Stream 1 a Nord Stream 2 ze dne 26. září 2022 přijímají ozbrojené síly Ruské federace opatření na ochranu těchto zařízení. A ne nadarmo,“ prohlásil mluvčí.

Ruské prohlášení o útoku na jeho loď pravděpodobně zvýší napětí v Černém moři, poznamenala agentura Reuters. Moskva minulý týden souhlasila s prodloužením dohody umožňující vyvážet obilí a zemědělské produkty z ukrajinských černomořských přístavů.

Rusko si zároveň dlouhodobě stěžuje, že není naplňována ta část smlouvy, která počítá s odstraněním překážek pro export ruských potravin a hnojiv. Kyjev v úterý uvedl, že jeden z přístavů – Pivdennyj – zastavil provoz, protože Rusko do něj nepovoluje vplouvat lodím.

Loni v dubnu se po ukrajinském útoku v Černém moři potopila vlajková loď ruské Černomořské flotily, křižník Moskva. Ukrajinští představitelé uvedli, že loď zasáhly ukrajinské protilodní střely Neptun. Podle Moskvy se plavidlo potopilo v rozbouřeném moři po explozi a požáru munice na palubě a během následné snahy odtáhnout ho do přístavu.

Kristina Kropáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme