USA pošlou na hranici s Mexikem dočasně 1500 vojáků. Očekávají nárůst nelegální migrace

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dočasně vyšle na hranici s Mexikem dalších 1500 vojáků. Důvodem je očekávané zvýšení nelegální migrace do USA poté, co na hranici tento měsíc skončí restrikce zavedené kvůli koronaviru. S odvoláním na vyjádření Bílého domu a sdělení Pentagonu o tom v úterý informovala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor ve městě Matamoros v Mexiku

Uprchlický tábor ve městě Matamoros v Mexiku | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Vojáci budou provádět monitorování v terénu a zadávat údaje, aby ulehčili práci pohraničníkům, sdělila Bidenova mluvčí Karine Jean-Pierreová. Doplnila, že „nebudou provádět žádné operace k prosazování práva a nepřijdou do styku s přistěhovalci či migranty“. Doplní také v současnosti nasazených 2500 příslušníků Národní gardy.

Mluvčí Pentagonu Pat Ryder uvedl, že nasazení vojáků potrvá 90 dní, „dokud nebude Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) schopen tyto potřeby řešit prostřednictvím smluvní podpory“.

‚Celníky zajímá jen vlastní profit.‘ Tým dobrovolníků pomáhá uprchlíkům na mexických hranicích

Číst článek

Na hranici 11. května skončí restrikce známé jako nařízení 42. Ty umožňovaly americkým úřadům rychle vracet do Mexika migranty z třetích zemí, aniž by tito měli možnost v USA požádat o azyl. Vojáci podle Pentagonu začnou přijíždět na hranici 10. května.

Demokrat Biden, který chce příští rok usilovat o znovuzvolení, se od svého nástupu do funkce v roce 2021 potýká s rekordními počty migrantů, kteří nelegálně překračují americko-mexickou hranici.

Republikáni Bidena kritizují za to, že ustupuje od tvrdé politiky exprezidenta Donalda Trumpa, který je označován za favorita na novou republikánskou nominaci do prezidentských voleb. Někteří demokraté a aktivisté hájící práva migrantů Bidenovi naopak vyčítají, že postupně zpřísňuje svůj přístup k ochraně hranic.

Mexiko rozhodnutí respektuje

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na otázku týkající se nasazení amerických vojáků na hranici odpověděl, že Spojené státy jsou svrchovanou zemí a Mexiko respektuje jejich rozhodnutí.

Vojáci byli nasazeni na hranicích i za vlád předchozích prezidentů, včetně republikána George Bushe mladšího, demokrata Baracka Obamy a Trumpa, který na hranici vyslal tisíce vojáků v aktivní službě a příslušníků Národní gardy, připomíná Reuters.

Agentura zároveň píše, že nasazování vojáků na hranici představitele Pentagonu dlouhodobě frustruje, přičemž někteří v soukromí tvrdí, že tyto všední úkoly jsou vhodnější pro donucovací orgány a mohou ovlivnit připravenost armády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme