Brutalita policistů tmavé pleti proti Afroameričanovi. V USA debatují o zvnitřněném rasismu a násilí

Ve Spojených státech se po smrti Tyrea Nicholse spustila debata po zveřejnění videozáznamů ze zásahu, jehož důvod je stále neznámý. Na záběrech je vidět, jak pět černošských policistů v Memphisu brutálně mlátí Afroameričana. Nichols o tři dny později zemřel. Může být brutalita černošských policistů vůči dalšímu Afroameričanovi důsledkem rasismu? Část Američanů doufá, že tento případ pomůže vysvětlit, kde se v bere neustávající policejní násilí.

Tento článek je více než rok starý.

Memphis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest v New Yorku po smrti Tyre Nicholsna

Protest v New Yorku po smrti Tyre Nicholsna | Foto: David Dee Delgado | Zdroj: Reuters

Afroameričan Tyre Nichols zemřel poté, co ho sprejovali, bili a kopali černošští policisté, jak je zřejmé ze záznamu. „Jak tohle může být důsledek rasismu?“ ptají se někteří. Podle konzervativního komentátora Allieho Stuckeyho nebo regionálního politika demokratů Barringtona Martina se to stalo zkrátka proto, že špatných činů je schopný kdokoli bez ohledu na barvu pleti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přemýšlet o brutalitě černošských policistů vůči černochovi jako o projevu systémového rasismu není snadné, řekla deníku Washington post jedna z účastnic protestů v Memphisu. Reportáž od zpravodaje z USA si můžete poslechnout v audiozáznamu.

Benjamin Crump, právník rodiny zemřelého, který se v podobných případech angažuje přes 20 let, to nerozporuje, ale pro televizi ABC přidává svou zkušenost.

„Jestli policie použije přehnanou sílu, v tom nehraje určující roli barva pleti policistů, ale barva pleti občana, proti kterému je zásah vedený. Terčem brutálních útoků bývají často černoši, vůči našim neozbrojeným bělošským bratrům a sestrám to ze strany policie nevidíme,“ uvedl Crump.

Přemýšlet o brutalitě černošských policistů vůči černochovi jako o projevu systémového rasismu není tak snadné, jako kdyby policisté byli běloši. Jak řekla deníku Washington Post jedna z účastnic následných protestů v Memphisu, kdyby Tyrea Nicholse zabila bělošská policejní jednotka, bylo by teď v ulicích podle ní mnohem více demonstrantů.

Z dat organizace Mapping Police Violence vyplývá, že ve Spojených státech bylo za posledních deset let u černocha třikrát pravděpodobnější, že zemře při policejním zásahu, než u bělocha.

Americké úřady zveřejnily video z policejního zásahu, v jehož důsledku zemřel sedmadvacetiletý řidič

Číst článek

Problémem podle Crumpa a dalších není ani tak přímý, tedy osobní rasismus v hlavách policistů, ale problémem je spíš systém jejich výcviku a celkově kultura, která černochy dehumanizuje. Agresivita vůči nim je pak přijatelnější a podléhají tomu nejen běloši, ale i černoši v řadách policie. Proto i policisty stejné barvy pleti vidí někteří členové černošských komunit jako nebezpečí.

„Mám mezi policisty blízké přátele a členy rodiny. Považují se za součást toho systému a spojují se v rámci něj se zkaženými lidmi, nepojmenovávají problémy, nedochází jim souvislosti. Proto jim říkám, že jakmile si nandají ten odznak, stávají se mými nepřáteli,“ říkal před časem Jamell Henderson, černošský komunitní lídr z New Yorku, a pokračuje:

„Policisti, co vypadají jako já, ale nedocházejí jim tyto souvislosti, jsou pro mě ostudou těch, kteří umírali za to, aby se černoch v této zemi vůbec mohl policistou stát.

Neuvědomují si, že když si ten odznak sundají, jsou zase jen černoši a zažijí stejnou diskriminaci, protože policie černochy vidí jako kusy masa,“ dodal Henderson během protestů po vraždě George Floyda.

Kořeny v otroctví

Koncept policie ve Spojených státech vzešel i z instituce stráže otroků na americkém Jihu.

Rodina muže, který zemřel po zásahu policie, vyzývá Bidena k policejní reformě

Číst článek

„Určitě můžeme říct, že nerovné zacházení s podezřelými, které sledujeme, částečně souvisí s tím, jak se tu s Afroameričany zacházelo několik století. Aby si ospravedlnily otroctví, Spojené státy musely černochy odlidštit, bát se jich a říkat, že nejsou tak inteligentní jako běloši,“ vysvětluje docent Americké univerzity ve Washingtonu Derek Hyra.

„Tato idiotská myšlenka jako racionalizace naší minulosti stále existuje. Historii máme plnou dohledu nad černochy, táhne se to k dobám otroctví a vidíme to i ve fungování současné policie,“ řekl Hyra, který se ve svém výzkumu věnuje veřejné politice, nerovnosti a rasové problematice.

Teď v souvislosti se smrtí Tyrea Nicholse proto také zaznívá, že ani větší etnická rozmanitost policejních sborů není automaticky lékem na policejní brutalitu, i když třeba nedávná rozsáhlá studie z Chicaga ukázala, že nebělošští policisté používají při zásahu proti černochům méně síly.

Zrovna v Memphisu ale podíl Afroameričanů mezi policisty přibližně odpovídá jejich zastoupení v tamní populaci.

Pro část Američanů je řešením velká policejní reforma – vybudování institucí na nových základech a zásadní změna policejních praktik. Některá města se o něco takového pokoušejí. V jiných oblastech a na federální úrovni je to ale politicky neprůchodné.

Hlavně řada republikánů odmítá, že by ve Spojených státech existovaly systémový rasismus a nutnost od základů měnit způsob práce policie. Často je tento postoj i důležitou součástí jejich volebních kampaní.

Ozývá se ale i kritika vůči demokratům a vládě prezidenta Joea Bidea, že se tématu policejní brutality ani během dvouleté nadvlády nad Kongresem a Bílým domem dostatečně nevěnovali a reformní zákon pojmenovaný po Georgi Floydovi stále neprosadili.

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Jana Kaliby ze Spojených států amerických si můžete poslechnout v audiozáznamu nahoře v článku.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme