USA podporují zřízení zvláštního tribunálu. Má soudit Rusko za agresi na Ukrajině

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl „mezinárodní prvky“. Washington podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva dohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

Tento článek je více než rok starý.

SLEDOVALI JSME ONLINE Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

20. února 2023, čtyři dny před prvním výročím války, navštívil Kyjev americký prezident Joe Biden.

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Západní lídři o myšlence zvláštního mezinárodního tribunálu hovoří již několik měsíců. Na podzim ji například usnesením podpořil Evropský parlament, ke konceptu se společně s dalšími zeměmi Evropské unie hlásí také Česká republika.

Unijní agentura Eurojust minulý měsíc avizovala spuštění střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA), které má spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem (ICC).

Lipavský: Podporuji zřízení zvláštního trestního tribunálu. Rusko musí nést odpovědnost za zločiny

Číst článek

„Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině,“ citovala agentura AFP mluvčího americké diplomacie.

Podoba tribunálu

Washington si přitom orgán představuje jako mezinárodní soud vycházející z ukrajinského soudního systému, což je model, který podle USA „maximalizuje naši šanci na dosažení smysluplné odpovědnosti“. Americká diplomacie uvádí, že ke svému stanovisku dospěla po zkoumání několika dalších možností.

O způsobu, jakým by se měly stíhat a trestat zločiny spojené s válkou na Ukrajině, nemá mezinárodní společenství jasno. Debatuje se o tom, zda by měl zločiny soudit ICC nebo nově ustavený zvláštní tribunál. Rusko a Ukrajina stejně jako Spojené státy nejsou smluvními stranami ICC.

Ruské jednotky se podle vyšetřování OSN na Ukrajině dopustily řady válečných zločinů včetně vražd, útoků na civilisty, nezákonného věznění, znásilňování či deportací dětí.

Kvůli poslednímu bodu tento měsíc ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, ovšem není jasné, zda šéf Kremlu někdy před soudem stane. Moskva obvinění z válečných zločinů odmítá a své vojenské tažení proti Ukrajině i po 13 měsících označuje za „speciální vojenskou operaci“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme