Držení zbraně není téma, které by rozhodovalo volby. Dokud to tak bude, nic se nezmění, říká amerikanista

V sobotu zaútočil v obchodním centru poblíž texaského Dallasu muž, který vystoupil z auta a začal pálit na kolemjdoucí. Zastřelil osm lidí, jednou z obětí byl i tříletý chlapec. Střelec měl na sociální síti publikovat nenávistný obsah namířený proti ženám, židům nebo černochům. „Dnes za sebou necháváme digitální stopu. Motiv útočníků je tak snadné zjistit,“ vysvětluje amerikanista Tomáš Klvaňa.

Rozhovor Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník pro oběti útoku nedaleko texaského Dallasu

Památník pro oběti útoku nedaleko texaského Dallasu | Zdroj: Profimedia

Jak často se podaří v případech, jako je tento, zjistit motiv pachatele? A jak často je to právě nenávist k menšinám?
Většinou se to podaří relativně spolehlivě zjistit, protože pachatelé buď zahynou při útoku, nebo je policie poté dopadne. Znají tedy jejich totožnost. Dnes každý z nás nechává nějakou elektronickou stopu, je tak možné například zjistit, jaké příspěvky dávají na sociální sítě. Motiv nenávisti, ať už rasové, nebo jakékoli jiné, je v těchto případech velmi častý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s amerikanistou Tomášem Klvaňou.

Tyto útoky se často dávají do souvislosti s velmi volnými pravidly pro držení zbraní.  Opravdu tedy platí, že čím volnější je státní zákon o držení zbraní, tím je v dané oblasti více útoku?
Nevím, jestli je to prokázané. V USA ale dochází k těmto incidentům několikanásobně častěji než v jiných státech, kde není k dispozici tolik střelných zbraní. Ve Spojených státech je dnes k dispozici více střelných zbraní než obyvatel.

Na každého obyvatele připadá minimálně jedna střelná zbraň, a to navíc vůbec nemluvím o černém trhu. Dostat se k nějaké střelné zbraně je tak pro Američany velmi jednoduché. Mentálně narušení jedinci to pak řeší tímto způsobem. V jiných zemích se mentálně narušení jedinci ke zbraním ani nedostanou. Snadný přístup ke zbraním je tak hlavní příčinou těchto masakrů.

Jak jsou úspěšné pokusy o regulaci zbraní ve společnosti? Změnilo se něco po nástupu prezidenta Bidena?
Biden přijal zákon, který zpřísňuje tzv. background checks, tedy vyhledávání informací, než si někdo zbraň koupí. Existuje ale celá řada státních zákonů, které ty federální ředí. Navíc se tyto zákony samozřejmě týkají lidí, kteří jsou ochotni je respektovat. Pokud ho někdo respektovat nechce, ke zbrani se i tak dostane velmi snadno, ať už prostřednictvím černého trhu, nebo pomocí prodejních výstav, které se v USA, zejména na jihu, konají velmi často a tyto federální zákony se na ně nevztahují.

Nejmladší oběti střelby u Dallasu byly tři roky. Část z osmi zastřelených má migrační kořeny

Číst článek

Od začátku roku proběhlo v USA už 200 podobných útoků, ve školách se podle The Washington Post střílelo víc než dvacetkrát. Jak je možné, že v ulicích nejsou davy lidí, kteří protestují a žádají změny s tím, že umírají jejich děti?
Když se podíváte na různé průzkumy veřejného mínění, většina Američanů si už nyní přeje výrazné zpřísnění prodeje střelných zbraní. Tento názor sílí dokonce i mezi republikány, i když naprostá většina republikánů je proti takovým opatřením.

Problémem je, že to není téma, které by rozhodovalo volby. Dokud to tak nebude, dokud lidé nevyjdou do ulic, nic zásadního se ve vztahu k druhému dodatku americké ústavy, který zaručuje Američanům právo držet zbraň, nezmění.

Jak je možné, že to není hlavním tématem voleb v USA, když při těchto útocích umírají děti?
Spojené státy jsou nyní rozdělené na zhruba dvě stejné poloviny a panuje tam tzv. kulturní válka. Téma nošení střelných zbraní a právo držet zbraň je jedním z hlavních, které zemi rozdělují.

‚Pravicové komando smrti‘ a neonacistické názory. Střelec z Dallasu mohl být pravicovým extremistou

Číst článek

Pokud téma kulturní války zpolitizuje, jdou racionální důvody stranou. Lidé už pak nejsou ochotni poslouchat logické argumenty, protože automaticky u druhé strany předpokládají zlou vůli. Je tak těžké se dobrat určitého kompromisu.

Texas má jedny z nejpřísnějších zákonů o držení zbraní v USA. Den po střelbě u Dallasu odhlasoval texaský bezpečnostní výbor Senátu zvýšení minimálního věku pro nákup poloautomatických zbraní z 18 na 21 let. Může to znamenat nějaký obrat?
Pravděpodobně to nebude znamenat nic. Jsou to všechno dílčí opatření. Ke změně nedojde, pokud téma držení zbraní nebude republikánům soustavně prohrávat volby. Zatím nic takového není na obzoru, zejména proto, že se tyto masakry staly zpolitizovaným tématem. Republikáni je vysvětlují úplně jinak než demokraté. Je také velmi těžké najít shodu na tom, jak by se to mělo řešit.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme