Česko bude součástí vesmírné mise Artemis, která usiluje o mírovou cestu do vesmíru

Česko bude součástí mezinárodního vesmírného programu Artemis, který má po víc než půl století vrátit člověka na povrch Měsíce. K vícestranné nezávazné smlouvě Artemis Accords připojil ve Washingtonu český podpis ministr zahraničí Jan Lipavský z Pirátské strany. Česko se tak stalo dvacátým čtvrtým signatářem iniciativy vlád a firem, která se hlásí k mírovému a udržitelnému průzkumu vesmíru a chce dostat člověka až na Mars.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronauti Reid Wiseman, Victor Glover, Jeremy Hansen a Christina Kochová, posádka Artemis II

Astronauti Reid Wiseman, Victor Glover, Jeremy Hansen a Christina Kochová, posádka Artemis II | Foto: Go Nakamura | Zdroj: Reuters

Lipavský podepsal a předal v sídle americké Národní agentury pro letectví a vesmír americké straně kresbu Měsíční krajina, dílo v Osvětimi zavražděného židovského chlapce Petra Ginze, který v nacistických koncentrácích snil o cestě do vesmíru dávno před programy Gemini a Apollo. Dar od Památníku Terezín přebírá Bill Nelson.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko bude součástí vesmírné mise Artemis, natáčel Jan Kaliba

Ředitel NASA také připomíná, že zatím poslední člověk, který se před víc než půl stoletím prošel po povrchu Měsíce, měl české kořeny. Kromě Eugena Cernana je po svých předcích Čechem také James Lovell, další významný astronaut, mimo jiné velitel Apolla 13, které se po havárii dokázalo vrátit bezpečně zpátky na Zemi.

Významný hráč

Jak Lovell před časem řekl Českému rozhlasu, česká duše k průzkumům vesmíru zkrátka asi tíhne. Na dalším z řady primárně amerických vesmírných programů se bude tedy Česko už přímo podílet.

„Česko je významným hráčem na půdě vesmírného výzkumu. Máme celou řadu společností, které vyrábějí různé součástky do vesmírných raket. Jsme součástí evropského vesmírného programu Artemis, iniciativy vedené Spojenými státy a NASA. Otevírá nám dveře, abychom se na tom později podíleli,“ řekl v sídle NASA ministr zahraničí Lipavský a k výčtu českého kontaktu s vesmírem přidal i kosmonauta sovětského programu Vladimíra Remka.

Jak připomněl šéf vesmírné agentury Spojených států Nelson, program Artemis má za cíl přistát na měsíčním jižním pólu. Od předchozích programů se liší i v tom, že se na něm podílí také soukromé firmy a vlády dalších zemí.

Transparentní mise

Tak jako v minulosti Američané soupeřili se Sověty, teď je velkým konkurentem Čína. Deník Washington Post z nedávno uniklých dokumentů vyčetl, že americká vláda je znepokojená vesmírným programem Pekingu a možnosti jeho využití při útoku na Tchaj-wan.

„Artemis usiluje o mírovou cestu do vesmíru, transparentní cestu do vesmíru. Klíčové je, že neusneme na vavřínech při vývoji moderních technologií,“ řekl Lipavský.

Indie propojila odlehlé oblasti díky vesmírným technologiím a věří, že vesmír může prospět každému

Číst článek

Problémy ale působí i samotný program Artemis, do kterého se teď zapojilo Česko. Říká si sice udržitelný, ale po nedávném startu rakety Starship partnerské firmy SpaceX podaly komunity v Texasu žalobu na vládní regulační úřad kvůli ničení přírody a majetku v širokém okolí.

Kromě toho lidstvo stupňuje vesmírný průzkum, ale neumí vyřešit klimatickou krizi, která ohrožuje život na planetě Zemi.

„Já si myslím, že se ukazuje, že je potřeba dělat obojí; vesmírný výzkum je významným motorem rozvoje lidských znalostí, lidských schopností, významný impulz pro naše ekonomiky a oblast vědění. To se pak může převádět do toho, jak jsme schopni chránit naši planetu. Je potřeba myslet na lidi, kteří žijí v okolí těchto zařízení a to ve výsledku není něco, co by mělo jít proti sobě,“ myslí si Jan Lipavský, jehož podpis připojil Česko k vesmírnému programu Artemis.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme