Wagnerovci se už v Africe nesoustředí jen na vojenství. Ve Středoafrické republice těží zlato i dřevo

Rusko se snaží rozšířit vliv v Africe. Jako nástroj mu k tomu slouží Wagnerova společnost. Jak ale zjistila Globální iniciativa proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (GI-TOC) a výzkumná společnost All Eyes on Wagner, která monitoruje činnost této společnosti, skupina Jevgenije Prigožina se už nezaměřuje pouze na vojenství. Jak uvádí server Deutsche Welle, ve Středoafrické republice se zapojila do těžby dřeva i zlata.

Tento článek je více než rok starý.

Bangui (Středoafrická republika) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen Wagnerovy skupiny v Soledaru

Člen Wagnerovy skupiny v Soledaru | Zdroj: Profimedia

Ve Středoafrické republice podle ruského velvyslance aktuálně působí 1890 „instruktorů“ z Wagnerovy skupiny. Ti v občanské válce, která v zemi probíhá, podporují vládní jednotky.

Jak ale uvádí výzkumná společnost monitorující činnost wagnerovců po celém světě All Eyes on Wagner, tato pomoc není zadarmo. Společně s reportéry z jedenácti evropských médií společnost rozkryla, že žoldnéřská skupina shrábla obrovské zisky na těžbě tropického dřeva.

Vláda v Bangui podle Deutsche Welle přiznala, že jedné z dceřiných společností wagnerovců udělila neomezená práva na těžbu dřeva na 187 000 hektarech.

A nejde o jediný podnik. Nedávno vláda Středoafrické republiky odebrala těžební koncesi ve zlatém dole Ndassima kanadské firmě. Tu pak dostala společnost z Madagaskaru. Ta se podle GI-TOC objevuje na seznamu dceřiných firem Wagnerovy skupiny.

Válka na Ukrajině není pro Afriku ‚nic zásadního‘. Tamější diamanty ji Rusku pomáhají financovat

Číst článek

Časopisu The Africa Report se navíc podařilo zmapovat, jak skupina přes kamerunský přístav Douala dopravovala do dolu nová těžební zařízení. Z Bangui do přístavu Douala navíc až třikrát týdně jezdí konvoje kamionů plných surovin, které hlídají těžce ozbrojení wagnerovci.

Pro středoafrickou vládu se jedná o poměrně výhodný model, který jí v podstatě nic nestojí. „Jen řekne: ‚Tady máte důl, kde můžete bez problémů 25, 50 nebo 100 let těžit‘,“ popsal člen společnosti All Eyes on Wagner, který vystupuje pod přezdívkou Gabriel.

Podle Bohumila Doboše z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy jsou ale hlavní surovinou, která Rusko ve Středoafrické republice zajímá, diamanty.

Wagnerovci se ale nezaměřují jen na těžbu. Podle středoafrické opozice se nyní snaží z trhu vytlačit francouzskou cukrovarnickou společnost SUCAF.

PMC Wagner will earn up to $ 1 billion on gold in the Central African Republic

By significantly expanding mining in the Central African Republic in 2022, Wagner PMC could make a profit of up to $ 1 billion, writes publication Politico.

22:05 – 20. 01. 2023

115 412

A to vše navzdory tomu, že se Wagnerova skupina zapojila do ruské války na Ukrajině, kvůli čemuž musela snížit počet svých lidí v oblasti.

„Vypadá to, že přece jenom Mali, Burkina Faso a Středoafrická republika vydělávají a z toho důvodu je důležité, aby si tamní doly wagnerovci udrželi pro živení války na Ukrajině,“ vysvětlil dříve pro server iROZHLAS.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Josef Kučera.

Zmínil přitom další země, kde má Rusko přes žoldnéřskou skupinu značný vliv. Mezi další patří například Mali, kam vojenská junta pozvala stovky wagnerovců. Dalších 1200 žoldnéřů by pak mělo bojovat v Libyi v řadách jednotek Chalífy Haftara.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme