Liga arabských států umožnila Sýrii návrat po 12 letech vyloučení. Krok pobouřil opozici i Západ

Liga arabských států umožnila Sýrii návrat do svých řad. Na zasedání organizace v Káhiře se na kroku shodla většina členských zemí. Po dvanácti letech od vyloučení tak syrský vůdce Bašár Asad legitimizuje své postavení i na mezinárodní scéně. Přijetí Sýrie zpět do Ligy arabských států kritizují Západní země i syrská opozice.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zasedání Ligy arabských států v Káhiře se na kroku shodla většina členských zemí

Na zasedání Ligy arabských států v Káhiře se na kroku shodla většina členských zemí | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

Sýrie byla vyloučená v roce 2011, když proběhla vlna tzv. arabského jara. V Sýrii začaly protesty proti režimu Bašára Asada a vláda demonstrace velmi krvavě potlačila s použitím policie a armády.

Zlepšení vztahů? Sýrie slíbila Jordánsku a Iráku spolupráci v boji proti pašování drog

Číst článek

Z toho pak vzniká vleklá občanská válka, v níž zemřelo více než 300 000 civilistů. Brutalita zásahu proti vlastním lidem přinesla Asadovu režimu vyloučení z Ligy arabských států.

Brutalita se během občanské války stupňovala. Režim, i když to popírá, použil proti vlastním lidem i chemické zbraně, ničivé barelové bomby a pokračoval v mučení a vraždách příslušníků opozice. Vůle vzít Sýrii zpátky do Ligy za těchto okolností byla téměř nulová.

Ale přibližně v roce 2015 Rusko výrazně pomohlo Asadovu režimu a bylo jasné, že se nakonec udrží u moci. Arabské země tudíž musely řešit, jak budou nadále s Asadovým režimem jednat.

V poslední době si Saúdská Arábie a další arabské země uvědomily, že v Sýrii výrazně posílil vliv z konkurenčního Íránu. Shodly se, že je potřeba jednat s Asadovým režimem normálně, aby alespoň trošku íránský vliv omezily. Proto na příštím zasedání Ligy arabských států v Rijádu 19. května už zřejmě bude Sýrie plnoprávným členem.

‚Neprospěje stabilitě a míru‘

Syrská opozice je dnes už hodně rozdrobená a oslabená. Ale kdo k tomu má ještě něco říct, považuje tento krok za podraz. Arabské země by podle nich měly alespoň po Asadově režimu požadovat výměnou za nové členství v Lize arabských států něco na výměnu. 

„Je to rehabilitace jednoho z nejbrutálnějších režimů, které dnes existují. Spousta Syřanů tak bude z tohoto kroku nešťastná. Určitě to neprospěje stabilitě a míru v Sýrii. Liga arabských států navíce nemá jakoukoliv moc vynutit si na Sýrii jakékoliv podmínky,“ komentoval krok Ligy arabských států pro katarskou televizi al Džazíra bývalý syrský opoziční lídr Luáj Sáfí. 

Turecká tajná služba zabila na severu Sýrie vůdce Islámského státu, tvrdí Erdogan

Číst článek

Sáfí zároveň dodává, že nevidí ani minimální požadavek ze strany arabských států například na to, aby Sýrie umožnila beztrestný návrat milionů uprchlíků do svých domovů.

Krok Ligy arabských států kritizovaly jak Spojené státy, tak Velká Británie. V této chvíli se tedy určitě nedá mluvit o tom, že by se Západní státy, které proti Sýrii dnes uplatňují sankce, přidaly. 

Washington k tomu uvedl, že Sýrie si nezaslouží, aby byla znovu přijata do Ligy arabských států. Britská vláda zase uvedla, že i nadále je proti jakémukoliv sbližování se s Asadovým režimem, který pokračuje v zatýkání, mučení a zabíjení nevinných Syřanů.

Na druhou stranu je tu Turecko, které po celou dobu občanské války podporovalo syrskou opozici a ozbrojené skupiny proti Asadovu režimu. Teď ale i Ankara podniká kroky k usmíření s Damaškem a dost možná si od těchto kroků slibuje právě i odchod všech pěti milionů syrských uprchlíků z Turecka. 

Štěpán Macháček, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme