Vládní strana TOP 09 čelí po smrti Karla Schwarzenberga novým výzvám. „Bez Spolu by TOP 09 rozhodně neměla svých stávajících čtrnáct poslanců a ministerské posty,“ píše komentátorka Rychlíková.
Jednání Feriho během soudu, jeho napadání poškozených, řetězená viktimizace, pokusy o další retraumatizaci obětí – to vše bylo morálně za hranou. A ani osvobozující rozsudek by na tom nic nezměnil.
Pokud chtějí politici řešit problematiku drog, musí upustit od represe. Potrestaní totiž bývají ti nejvíce zranitelní, jako jsou drobní dealeři a samotní závislí, nikoliv globální drogové řetězce.
Už několik měsíců probíhá mezi politiky a odbornou veřejností debata o změně definice znásilnění. Tu totiž Česko potřebuje a volá po ní i významná část laické veřejnosti.
Výsledek primárek do jisté míry ukončuje polarizační debaty o možném rozštěpení strany. Europoslanecká skupina – působící a jednající poměrně autonomně – totiž občas za svůj přístup čelila kritice.
Nedostatek míst ve školách, dlouhodobé podfinancování a špatné pracovní podmínky učitelů a dalších pedagogických i nepedagogických pracovníků – to jsou některé z problémů českého školství.
V preambuli prohlášení vlády Petra Fialy se píše: „Chceme, aby české rodiny měly kde bydlet a aby děti měly dobré vzdělání, které je dobře připraví na měnící se moderní svět.“ Jaká je však realita?
Český zdravotní personál je přetížený a obává se, že kvůli tomu bude plnit nekvalitní práci. Plyne to z šetření spolku Mladí lékaři. Problém ale nechce nikdo řešit.
Česká ekonomika po roce 1989 nabídla kvalifikovanou a levnou pracovní sílu a dobrou infrastrukturu i polohu v rámci Evropy. „Tento model se ale zcela vyčerpal,“ tvrdí Špicar.
Značnou část sociální práce místo státu vykonávají neziskové organizace, ve kterých ale panuje velká nejistota, zda uprchlíci z Ukrajiny nezačnou přicházet o bydlení.
Pokud nechceme, aby se tu různé skupiny stavěly proti sobě, je třeba opakovaně vnášet do české společnosti princip solidarity jako stavební kámen porozumění.
Ministerstvo spravedlnosti přepracuje dlouho očekávanou redefinici znásilnění. Původně představené varianty se totiž nesetkaly s nadšením – a to dokonce ani mezi stranami samotné vládní koalice.
Co přesně je znásilnění? Jak ho trestat, podle jakých zákonů? Otázky, na které hledá odpovědi ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Bude to stačit?
Gorolová už po několik dlouhých let patří k nejvýraznějším a nejznámějším bojovnicím za odškodnění sterilizací a na vyznamenání ji navrhla pirátská poslankyně Klára Kocmanová.
Umělá inteligence stále více proniká do našich životů, což ale přináší i mnohá rizika a otevírá diskusi o využívání umělé inteligence a jejím vlivu na naši společnost.
Až 70 procent obětí se nedokáže v kritickou chvíli bránit, jejich přirozená psychologická reakce je „zamrznutí“ a pak jen těžko dokazují, že před samotným znásilněním jasně řekly, že si sex nepřejí.
„Celá čtvrtina domácností nemá peníze na neočekávatelný výdaj, jakým může být nutnost koupě nového spotřebiče nebo jiné, nutné a náhlé výdaje ve výši kolem 12 tisíc.“
Po dvou prezidentech, již se do romské komunity záměrně rasisticky strefovali, pohrdali Romy a aktivně šířili nenávist proti nim, přišel někdo, kdo se je nebojí podpořit, a dokonce se s nimi vyfotit.
Nutnou kastraci nemají například v Německu, Itálii, Španělsku, Polsku či Irsku, nevyžadují ji už ani na Slovensku. Česka republika se s jejím vynucováním nyní řadí mezi pár posledních států.
„Debata se točí kolem témat, jako je bydlení, exekuce, vzdělání, nedostatečná infrastruktura ve zdravotnictví, absence kultury, vylidňování regionů nebo ekologická krize,“ tvrdí Rychlíková.
Práce novinářů je založena na důvěře posluchačů, čtenářů a diváků – měří ale média všem stejně? Hosté podcastu Chyba systému reflektují chování médií, mimo jiné během nedávných prezidentských voleb.