Šéf tchajwanské diplomacie Joseph Wu při předávání Medaile přátelství vyzdvihl Fischerovu obětavost v budování vztahů mezi Tchaj-pejí a Prahou a senátora označil za skutečného přítele Tchaj-wanu.
„Musíme se všichni podílet na tom, aby na Slovensku byla větší míra pohody a menší míra nenávistí, aby lidé měli důvod a motivaci se vracet,“ řekla Čaputová pro Radiožurnál.
„Mladí si myslí, že moje generace si odnesla to nejlepší a jejich vyhlídky jsou horší než ty naše. A to je špatně,“ zdůrazňuje historik Timothy Garton Ash.
Slovenská prezidentka zavzpomínala, že v době sametové revoluce jí bylo 16 let a účastnila se demonstrací na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání. „Vnímala jsem velmi jasně,“ řekla.
Na první pohled jsou nálady v české společnosti plus minus stabilní. Existuje vládní tábor reprezentovaný pětikoalicí a tábor opoziční reprezentovaný hlavně ANO a SPD, přičemž opozice je teď silnější.
Muž, který dlouhá léta sloužil a pomáhal. Lidem i své vlasti. Karel Schwarzenberg. Kníže i hospodský. Středoevropan, kterých Česko mnoho nemá. Velký člověk, velký politik.
Archeolog David Wengrow v knize Dawn of Everything, oponuje představě, že s civilizací nutně přichází hierarchie. Co když mohou lovci a sběrači nabídnout demokracii víc než starověké Řecko?
„Scházíme se v době geopolitického napětí. Je důležité mluvit o tom, co ještě můžeme společně udělat,“ pronesl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis po jednání se svým českým protějškem.
„Hamás rozpoutal ve světě čisté a nefalšované zlo. Židovský národ však bohužel ví možná lépe než kdokoli jiný, že zkaženost lidí, kteří chtějí působit bolest druhým, nezná mezí,“ uvedl Biden.
„Pokud daní za to, že se na Slovensku věnujeme levicové agendě a vyslovujeme suverénní názory, má být naše vyloučení z mezinárodní strany, tak takovou daň jsme připraveni zaplatit,“ napsal dříve Fico.
Svoboda na internetu se snižuje. Podle zprávy organizace Freedom House používají vlády AI ke zdokonalování online cenzury. Automatizované systémy dokážou hledat nesouhlas na sociálních sítích.
Prezident Petr Pavel ostře odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině, vyzdvihl evropskou pomoc Kyjevu a apeloval na politiky, aby komunikovali s občany a nedávali prostor dezinformacím.
Důležitou roli v rozšiřování Evropské unie podle prezidenta hraje i Česká republika a potažmo celá střední Evropa. Je třeba zajistit, aby nikdo nezůstal stranou, uvedl.
„To, že se mění jazyk a politika populismu, ukazuje, že demokracie čelí výzvám, na které zavedené strany neumí reagovat. Populistům stačí se vymezit proti tomu, že něco nefunguje,“ říká Přibáň.
Studie zveřejněná Evropskou komisí tvrdí, že sociální média nedokázala zabránit šíření ruské propagandy. Novinář Petr Koubský upozorňuje na limity, na které demokracie při tomto boji naráží.
Spolek Milion chvilek nejenže se ocitl pod palbou i z řad svých podporovatelů za to, že Blažka nenechali na své akci promluvit, ale objevily se i úvahy, že éra Milionu chvilek skončila.
Spolkové ministerstvo vnitra a německá civilní kontrarozvědka v pravidelných výročních zprávách označují pravicový extremismus za největší nebezpečí pro německou demokracii.
„Lidé z chudších oblastí Káhiry před lety říkali, že omezili konzumaci masa na jedenkrát měsíčně. Teď ho museli vyřadit úplně,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Princip dohody je podobný tomu, jak funguje smlouva mezi Evropskou unií a Tureckem z roku 2016. Tunisko ale o dohodu zprvu nestálo, proto je její uzavření vítězství pro bruselskou diplomacii.
„Když se ale svět dostane do komplikované situace, jako je například pandemie nebo válka, dokonce i lidé, kteří mají průměrnou úroveň tolerance nejistoty, začnou nejistotu prožívat.“
Is the democratic backsliding on the rise? Freedom House, an American NGO, published a new annual report on the democratic governance in so-called Nations In Transit.
Stejně jako ve třech předchozích případech hodnotila komise čtyři oblasti: soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí.
Unikátní výzkum pro server iROZHLAS.cz, který zpracovali odborníci z Národního institutu SYRI, identifikoval v české společnosti osm skupin lidí, které se liší vírou v konspirace a dezinformace.