Bývaly honosnými centry olympiád, dnes se stadiony rozpadají. Jak nakládají města jako Peking nebo Tokio s dědictvím těchto sportovních svátků, sleduje nový český dokument Olympijský mezičas.
Plánovaný dokument Válečný zpravodaj se soustředí na osobu Martina Dorazína a práci s rozhlasovými zprávami ve válce. Režisér Benjamin Tuček v rozhovoru popisuje motivy a natáčení filmu.
„Úvodem musí zadavatel vyslovit zásadní pochybnost a obecně ‚zděšení‘ nad přístupem Úřadu, který prezentoval v tomto správním řízení,“ píšou právníci dopravního podniku v dokumentu směřovaném úřadu.
Strahovský stadion opět nabídne přes léto Festival paměti národa. Součástí budou komentované prohlídky, projekce dokumentů s debatami a doprovodný program jako koncerty nebo výstavy.
Netflix na podzim zařadí další dokument o hollywoodské hvězdě. Po Arnoldu Schwarzennegerovi teď diváci nahlédnou do života amerického herce Sylvestera Stallonea.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že je nejvyšší čas ukončit éru populistických slibů, které zaplatí naše děti a vnoučata.
„Synové byli malí, nejmladšímu nebyl ani rok, starším byly tři a pět. Neměli žádný mentální koncept toho, co je čeká, a tak to přijali dobře. Podepsalo se to na nich v dobrém,“ ohlíží se Sokolíčková.
Stopy Járy Cimrmana jsou sice dokumentem, ale částečně hraným. V každém díle se objeví minimálně jeden člen Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Zdeněk Svěrák se objeví v prvním a posledním dílu.
Serveru iROZHLAS.cz to řekl vrchní ředitel Jan Jireš, který má za ministerstvo obrany tvorbu dokumentů na starosti. Dříve se v dokumentech objevovaly obecné formulace jako „některé státy“.
Kristof Gerega začal natáčet film o třech aktivistech Euromajdanu. Protagonisté se poté stali aktivními politiky na Ukrajině a museli se vypořádat s politickou realitou.
Dokument skládá portrét ženy skrz její vlastní slova. Prostřednictvím vzpomínek na partnera i literárních oblíbenců nechává Kareninovou, mýtus za titulky, jak ji sám režisér nazývá, najít samu sebe.
Vitalij Manskij a Jevhen Titarenko vytvořili dokument Východní fronta, který byl zařazen do programu festivalu Jeden svět. Snímek ukazuje realitu války na Ukrajině.
Do kin přišel dokument Kuciak: Vražda novináře. „Není o tom, jestli je Marián Kočner vinen. Ten film je o politické situaci na Slovensku a o tom, co všechno ta vražda odkryla,“ říká Matt Sarnecki.
„Po vraždě Jána jsme všichni potřebovali něco udělat. Kolegové se sjeli na Slovensko a sbírali materiály, chtěli jsme pochopit, co, jak a proč se stalo,“ popisuje Pavla Holcová.
Dokumentarista Viktor Portel se vydal na Balkán zachytit ozvěny a palčivá traumata z dob války společně s vyšetřovatelem válečných zločinů Vladimírem Dzuro. Chtěl natočit příběh o době i lidech.
„Myslím, že uherskohradišťská věznice je svým způsobem a ve velkých uvozovkách Osvětimí našeho komunismu,“ říká učitelka, která přivedla své žáky k natáčení dokumentu s pamětnicemi.
Rozsudek je pravomocný, městský soud jím zrušil původní verdikt obvodního soudu, který žádost Chmelové o omluvu odmítl. Kauza ale nekončí, Kleslová plánuje dovolání k Nejvyššímu soudu.
Hongkongská režisérka Mabel Cheung zachytila v časosběrném dokumentu Mému devatenáctiletému já deset let v životě studentek. Očima dívek vypráví i o turbulentní dekádě Hongkongu.
Dokument přibližuje jednotlivá studia a představuje témata, která zajímají mladé umělce. Režisérské dvojici ovšem nejde o generační portrét, spíše o přiblížení uzavřené bubliny.
Soudce v rozsudku vysvětluje například, kam až sahá svoboda slova a jak se liší běžné verbální trestné činy od těch, které člověk pronese na internetu.
Státní zástupce Steven Rubin uvedl, že člověk z produkčního týmu Netflixu se s Krejčířem setkal v oddělení s nejvyšším stupněm zabezpečení v pretorijské ústřední věznici.
Devětašedesátiletý Ulrich Seidl měl také před natáčením snímku zamlčet dětem i jejich rodičům skutečnost, že zmíněný snímek Sparta pojednává o závažném tématu – pedofilii.